Bohumil Doležal: Demokracii chtějí zbořit xenofobové, ale i sluníčkáři. Reálné nebezpečí však nehrozí ani od jedněch

8. 2. 2016 20:16

Někdejší poradce Václava Klause Bohumil Doležal se na webu Svobodné fórum zamyslel nad víkendovými demonstracemi. Nejde o nic převratného, vlastně se vůbec nic nestalo a celé je to účelově nafouknuté. Čeští političtí představitelé by si jen zkrátka měli uvědomit, že jak „sluníčkáři“, tak „xenofobové“ jsou pro ně nepřítelem, protože chtějí bořit demokracii.

Bohumil Doležal: Demokracii chtějí zbořit xenofobové, ale i sluníčkáři. Reálné nebezpečí však nehrozí ani od jedněch
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal

„Jde o zcela zásadní věc v jednom ohledu: celé to dění se nestvůrně a účelově nafukuje,“ zhodnotil Doležal víkendové pražské demonstrace, které podle něj byly „proti migrantům i pro migranty“. Celkem se jich však zúčastnily dohromady tak čtyři tisíce lidí, což není nijak závratné číslo.

Situaci hodnotí jako „projev tzv. kolínského syndromu“, kdy média nechtějí informovat o věcech, které by „nedospělá veřejnost“ neměla vůbec vědět, jelikož by ji to táhlo směrem doprava. „Projevem kolínského syndromu je i předstírání, že se střetly dva tábory – xenofobové a sluníčkáři –, aniž se zároveň dodalo, že xenofobové mají obrovitou převahu.“

Za nejdůležitější však Doležal považuje, že lidí v ulicích bylo opravdu málo. „Nepředstavují žádné bezprostřední politické nebezpečí: česká veřejnost se k migračnímu problému zatím staví realisticky jako k problému z vnitropolitického hlediska virtuálnímu (žádní migranti tu nejsou).“ Až přijdou, začnou žně i pro vysoko postavené politiky, kterým dosud o nic nejde, jedním z nich je podle Doležala „především Andrej Babiš“.

Celý text zde.

Jinak se vlastně nestalo nic. Útok na Kliniku je vlastně jen pouhým výtržnictvím, které je třeba prošetřit, ani to však nemá žádné dalekosáhlé důsledky a je to jen projev standardní demonstrace.

Nejde však vůbec o spor dvou znepřátelených táborů, nýbrž o to, co z něj plyne. „Hlavní je konflikt mezi zbytkem hroutící se české demokracie a Novými pořádky,“ píše Doležal a vysvětluje, že problém je v tom, že standardně demokratické strany se spolčují s hnutími, jež „vyznávají zásadu, že s demokracií se to nesmí přehánět“.

„Dokážou zbytky demokratických uskupení najít proti Novým pořádkům společnou řeč? Nynější pouliční kravály je od toho odvádějí,“ uvažuje Doležal a dodává, že oba znepřátelené tábory je třeba brát jako revoluční síly, které brojí proti současnému systému. Výsledkem tak je, že nejde o to, kolik migrantů přijmeme, ale o to, že se nám zde bortí demokracie, na kterou jsme čekali několik desítek let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

12:21 Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

V nedělní Partii FTV Prima se setkali poslanec Dominik Feri (TOP 09) a místopředseda hnutí Starostov…