Budujete oligarchii, vůbec nedbáte na lidská práva. Trump dostal sodu od svého předchůdce, ověnčeného Nobelovou cenou

13. 9. 2017 20:31

Bývalý americký prezident Jimmy Carter se na svém každoročním vystoupení v Atlantě pustil do Donalda Trumpa. Vládnoucí systém v USA označil za oligarchický a vyzval k diskuzi s KLDR.

Budujete oligarchii, vůbec nedbáte na lidská práva. Trump dostal sodu od svého předchůdce, ověnčeného Nobelovou cenou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: James Earl „Jimmy“ Carter je americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických

Dvaadevadesátiletý Carter působil v prezidentském úřadu mezi lety 1977 až 1981. Kandidoval sice i ve druhém období, ale byl poražen republikánem Ronaldem Reaganem. Ačkoli Carter v roce 2002 obdržel Nobelovu cenu míru, je obecně pokládán za jednoho z „nejslabších“ a nejméně viditelných prezidentů Spojených států v poválečné éře. Za jeho vedení země došlo k okupaci Afghánistánu Sovětským svazem, v Íránu proběhla islámská revoluce a došlo k prudkému nárůstu cen ropy.

Přes nepříliš valné úspěchy v prezidentské funkci se však Carter nestáhl do soukromí a prakticky do dnešních dní působí ve veřejném prostoru. Zejména v oblasti charitativních projektů a několikrát v posledních letech působil jako prostředník mírových jednání dvou znepřátelených stran. Před sedmi lety například dosáhl propuštění mladého amerického učitele, který byl zatčen úřady v Severní Koreji. O míru vyjednával mimo jiné také na Haiti.

Některé další jeho snahy se však naopak staly terčem kritiky. Jako například jeho setkání se zástupcem hnutí Hamás v roce 2008, po kterém naivně tvrdil, že vedení Hamásu hodlá uznat právo Izraele na existenci. Podle aktuálního projevu se nicméně zdá, že právo na existenci upírá Carter i republikánu Donaldu Trumpovi, na kterém nenechal, s nadsázkou řečeno, jednu nit suchou.

Ostře kritizoval zahraniční i domácí politiku Trumpovy administrativy. „Peníze v politice dělají z demokratického vládnutí spíš oligarchii,“ konstatoval Carter se zjevnou narážkou na nulové zkušenosti úspěšného byznysmena Trumpa v politice. „Snažte se zachovat mír, prosazujte lidská práva a říkejte pravdu,“ vyzval v průběhu svého projevu devětatřicátý prezident Spojených států svého současného následovníka v úřadě.

Carter také Trumpovi „poradil“, jak by měl postupovat v případě urovnání vztahů se Severní Koreou. „Kdybych byl prezidentem Spojených států nyní já, poslal bych okamžitě do Pchjongjangu svého zástupce, případně bych se tam rovnou vydal sám. Severokorejci stojí o smlouvu, která by jim zaručila, že na ně Spojené státy nebudou útočit. Dokud s nimi nebudeme hovořit, těžko dojde k nějakému pokroku,“ zmínil Carter.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

19:59 VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byl prezidentem omilo…