Byl letoun MH17 sestřelen ze vzduchu? Nizozemci prošetří i tuto verzi

28.10.2014 6:40 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Nizozemští vyšetřovatelé se budou zabývat i verzí, že malajsijský letoun MH17 mohl být nad východní Ukrajinou sestřelen ze vzduchu. S tímto tvrzením přišla hned po tragédii Moskva. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel to uvedl šéf nizozemské prokuratury Fred Westerbeke, který dohlíží na vyšetřování červencové katastrofy. Podle dosavadních zjištění letoun nejspíš sestřelila protiletadlová střela vypálená z území ovládaného proruskými rebely.

Byl letoun MH17 sestřelen ze vzduchu? Nizozemci prošetří i tuto verzi
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Jak Westerbeke prohlásil, Nizozemci požádají Rusko, aby jim poskytlo veškeré informace vedoucí k jejich tvrzení, že se poblíž pohybovalo ukrajinské letadlo. Konkrétně Moskva mluvila o tom, že malajsijský boeing mohl sestřelit bitevník Suchoj Su-25, mají prý i záznamy z radarů, které to naznačují. Západ ale tuto verzi nikdy neuznal.

Další výsledky budou do jara

„Vzhledem k dostupným informacím je nejpravděpodobnějším scénářem sestřelení pomocí rakety země-vzduch. My ale nezavíráme oči před možností, že se to mohlo stát jinak," citoval Der Spiegel nizozemského vyšetřovatele. „Připravujeme žádost Moskvě o poskytnutí informací... Včetně údajů z radaru, kterými Rusové chtějí dokázat, že se poblíž nacházelo ukrajinské vojenské letadlo," dodal Westerbeke.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Česká pirátská strana byl položen dotaz

Proč

Mne by zajímalo proč až teď prosazujete věci které jste mohli udělat jak jste byly ve vládě /rodičak atd./Děkuji .Mamlas

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…