Chci přestat, až se sama rozhodnu. Bez cigaret bych se z heroinu nikdy nevyhrabala: Reportáž z kuřáckého doupěte v Nuslích

19.10.2017 21:02 | Zprávy

REPORTÁŽ Pivíčko a cigárko patří k sobě, tvrdí dvojice aktivistek stojících v čele petiční výzvy namířené proti zákazu kouření ve vnitřních prostorách restauračních zařízení. Jednou z těch, kteří zvedli prapor boje za práva kuřáků, je i hlavní hrdinka snímku dokumentaristky Heleny Třeštíkové o vyléčené narkomance Mallory Neradová. Nikotin jí a pravděpodobně i mnoha dalším narkomanům pomohl vymanit se z pekla heroinové závislosti. „Bez něj bych to nezvládla,“ je přesvědčená Mallory, která je hrdá na to, že závislost porazila bez jediného relapsu.

Chci přestat, až se sama rozhodnu. Bez cigaret bych se z heroinu nikdy nevyhrabala: Reportáž z kuřáckého doupěte v Nuslích
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Mallory a Monika Hrubá

V nejmenované hospůdce v Nuslích na člověka dýchne atmosféra zaplivaných a zahulených pajzlů dob dávno minulých, kterých v centru města už moc nenajdete, a když už, tak jen se štěstím. O to více ale podobných podniků skrývaly například Palmovka, Žižkov nebo Michle, tedy alespoň donedávna.

S příchodem protikuřáckého zákona, který začal platit letos v létě, se situace mění. Kouřit uvnitř podniků je zákonem přísně zapovězeno a trestáno pro majitele až padesátitisícovou pokutou. Kdosi by tak mohl správně predikovat, že se cosi mění a tradičních pajzlíků začne pomalu ubývat. Nedávno skončil například legendární podnik U Starý Svině v Michli, jehož majitel proslul nepěknými hesly ve výloze namířenými proti osobě prezidenta Miloše Zemana. Zlí jazykové tvrdí, že se na konci hospody, jejíž majitel dnes dělá autobusáka, podílel z velké části právě protikuřácký zákon v kombinaci se zavedením EET.  

Jaká náhoda, že se podnik, kde se Mallory Neradová s předsedkyní petičního výboru petice za změnu protikuřáckého zákona Monikou Hrubou schází, nachází jen pár desítek metrů od zdí proslulé pankrácké vazební věznice. Jen trochu dál a opačným směrem pak stála vyhlášená putyka U Smrťáka. Dnes i ona zeje prázdnotou, uvnitř je pusto a probíhá rekonstrukce, nejen Svině, ale i Smrťák tak zavřely krám.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …