Drazí uprchlíci... Tolik nás stojíte, zjistili v Německu

3. 2. 2016 13:35

Otevřená přistěhovalecká politika stojí nejenom politické body její iniciátorku kancléřku Angelu Merkelovou, ale také značné finanční prostředky německé daňové poplatníky. Aktuálně zveřejněné údaje hovoří o tom, že Německo do konce roku 2017 zaplatí za uprchlíky asi 47 miliard eur.

Drazí uprchlíci... Tolik nás stojíte, zjistili v Německu
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Angela Merkelová při podpisu Lisabonské smlouvy

Kolínský Institut pro ekonomický výzkum odhaduje, že za ubytování, stravu, oblečení a integrační politiku zaplatí v letošním roce Německo 21 miliard eur a v nadcházejícím roce dokonce 26 miliard. Autoři studie ovšem varují, že celkové výdaje mohou být nakonec ještě mnohem vyšší a konečná čísla se budou odvíjet od počtu příchozích migrantů. Samotné hlavní město Německa Berlín budou uprchlíci stát 600 milionů eur jenom na ubytování. Podle plánu by si město mělo za tuto částku pronajmout dvaadvacet hotelů.

Berlínské úřady počítají s pronájmem deseti tisíc hotelových pokojů, kde se platí minimálně 50 eur za noc, a jak dále uvádí německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, celkové náklady na integrační program pro jednoho uprchlíka by ročně měly činit 18 500 eur. Pokud dojde mezi hotely a úřady k dohodě, měly by na ní provozovatelé hotelů vydělat. Německá vláda bude garantovat míru obsazenosti hotelů uprchlíky z 95 %, což je o třicet procent více, než činí průměrná obsazenost berlínských hotelů.

Kritici této dohody poukazují na to, že při jejím uzavření hrozí riziko korupce a zneužívání, protože byla dohoda sjednána v tajnosti a bez výběrového řízení. Jak uvádí britský deník The Express, němečtí daňoví poplatníci rozhodnutí vlády na sociálních sítích hojně kritizovali a jiní se přistěhovalecké politice Angely Merkelové rovnou vysmívali. Přímo v Berlíně je prozatím ubytováno asi 80 000 migrantů, kteří přebývají v padesáti tělocvičnách a dalších prostornějších budovách, které patří městu. Sedm tisíc migrantů se například nachází na bývalém letišti, kvůli čemuž musely úřady změnit zákon upravující pohyb v prostoru tohoto typu.

Němečtí politici si jsou vysokých nákladů na uprchlíky vědomi a ministr financí Wolfgang Schäuble proto před dvěma týdny navrhoval zavést ve všech členských státech Evropské unie speciální daň na benzín a získané prostředky použít na řešení migrační krize. Jeho návrh se však doma v Německu ani na celoevropské úrovni nesetkal s přílišným pochopením. Německo tedy prozatím aspoň přikročilo k odebírání cenností uprchlíkům nad určitou peněžní hranici a těmito finančními prostředky aspoň částečně pokrýt vznikající náklady.

Vedle ubytování, ošacení a stravy však Německo musí počítat s investováním vysokých finančních částek do integrace uprchlíků na německý pracovní trh. Ifo-Institute již vloni na podzim ve své analýze odhadl, že k tomuto účelu bude Německo potřebovat minimálně deset miliard eur. Peníze půjdou na jazykové kurzy a další odborné vzdělání, protože značná část migrantů aktuálně nemá německému trhu práce příliš co nabídnout. Německý rozpočet v posledních letech vykazoval přebytky, které, jak již avizoval Schäuble, půjdou na uprchlíky. Podle mnohých expertů ovšem zůstává otázkou, jestli bude takový postup udržitelný i pro další roky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabina Slonková na poslední chvíli vrhla předvolební bombu na Andreje Babiše

10:50 Sabina Slonková na poslední chvíli vrhla předvolební bombu na Andreje Babiše

Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka na serveru Seznam Zprávy přineslo příběh mladé …