Expertka na kouření: Děti se k cigaretám dostanou velmi snadno. Vždyť u nás po přepočtu stojí o polovinu méně než dříve

13.05.2014 18:30 | Zprávy
autor: luš

Ze závěrů zčásti zveřejněného průzkumu Univerzity Karlovy o rizikovém chování dětí vyplývá, že kouřit začínají čeští školáci již v devíti letech. Podle vedoucí Centra pro závislé na tabáku docentky Evy Králíkové na tom mají podíl rodiče i snadná dostupnost cigaret. Nejen o tom mluvila docentka Králíková v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Expertka na kouření: Děti se k cigaretám dostanou velmi snadno. Vždyť u nás po přepočtu stojí o polovinu méně než dříve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kouření, ilustrační foto

Závěry průzkumu UK Evu Králíkovou nepřekvapily. „Soudnost se vytváří kolem čtrnáctého roku. Dospělí prakticky kouřit nezačínají. Abyste si vypěstoval závislost, musíte začít dříve než ve čtrnácti,“ uvedla Králíková s tím, že této skutečnosti zneužívají tabákové firmy, které svůj marketing zaměřují právě na děti kolem dvanácti let věku. Snaží se dětem učinit kouření přitažlivým pomocí spojnice kouření = dospělost.

Děti by se k cigaretám přitom dostat vůbec neměly. Přesto jsou u nás snadno dostupné. „Děti se k nim dostanou přes starší kamarády,“ poukazuje na obcházení zákona Králíková. Mládež od kouření neodradí ani cena. V porovnání s ostatními zeměmi jsou u nás cigarety mnohem levnější. „Navíc, když porovnáte plat před dvaceti lety a dnes s cenou krabičky cigaret, zjistíte, že reálná cena krabičky je oproti minulosti poloviční,“ konstatuje vedoucí centra pro závislé na tabáku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…