Hejtman Běhounek: Jsem připraven obhajovat mandát

25.08.2015 12:06

Vzhledem ke své geografické poloze je Vysočina pro uprchlíky, kteří se snaží dostat přes Česko na Západ, tranzitním místem. Ve spojení s výborně odváděnou prací vysočinských policistů se ale podle slov hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) kraje krize výrazně nedotýká. Jaké problémy jsou pro kraj naopak nyní zásadní? Nejen nad tím se zamyslel pro ParlamentníListy.cz. Prozradil nám ale také, proč považuje za důležitou dostavbu Dukovan a proč v souvislosti s krizovou situací obcí v okolí vodní nádrže Švihov kritizuje svého kolegu Pavla Poce či Tomáše Zdechovského. A nejen to…

Hejtman Běhounek: Jsem připraven obhajovat mandát
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Letošní léto je podle meteorologů nejteplejší a nejsušší v historii měření, v důsledku čehož jste přistoupili ke zvýšení některých bezpečnostních opatření v kraji. Máte představu, kdy by mohla skončit?

V souvislosti s příchodem dešťů jsme přijatá opatření v pátek 21. srpna odvolali.

Jaké škody letošní sucha v kraji zatím způsobila a jak se z pozice hejtmana budete snažit lidem postižených suchem pomoci? Uvažujete třeba o nějaké dotaci pro zemědělce?

Letošní sucho je celorepublikovým a celoevropským problémem. Kraj Vysočina nemá žádné přímé dotační nástroje, kterými by mohl zemědělcům pomoci. Dlouhodobě podporujeme zemědělství alespoň nepřímo, např. popularizací zemědělského vzdělávání či podporou regionálních potravin.

Kromě sucha plní přední stránky novin i řešení uprchlické krize. Ačkoliv pro uprchlíky není Česko cílovou zemí, v posledních týdnech počet uprchlíků narůstá a v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem došlo dokonce před nedávnem i k první vážnější vzpouře uprchlíků u nás. Plánujete v souvislosti s imigrační vlnou posílení některých bezpečnostních opatření v kraji? Je to třeba?

Bezpečnostní situaci na území Vysočiny ve spolupráci s Policií ČR podrobně sledujeme, máme i průběžné informace z Ministerstva vnitra ČR. Náš kraj je pro uprchlíky tranzitním, ve spojení s výborně odváděnou prací vysočinských policistů se nás krize výrazně nedotýká. To se samozřejmě může změnit, v tom případě jsme připravení reagovat.

Volební lídry bude v ČSSD dál vybírat grémium společně s krajskými špičkami, ačkoli členové ČSSD v referendu schválili, že chtějí rozhodovat o podobě kandidátek. V primárkách ale členové budou moci měnit pouze pořadí od druhého místa, lídry budou moci jen potvrdit. Vyplývá to z návrhu volebního řádu, o němž má vedení ČSSD hlasovat v září. Co vy na to?

Komentovat tuto situaci nijak nemůžu, protože i já čekám na stanovisko krajského výkonného výboru ČSSD a politického grémia strany k mé osobě.

Ptala jsem se zejména s ohledem na vaše působení v čele kraje. Prozradíte nám, zda budete chtít příští rok obhajovat svůj mandát?

Odpověď se nachází u předchozí otázky, pokud budu osloven, jsem připraven obhajovat mandát a pokračovat v práci ve vedení Kraje Vysočina.

Je také třeba vyzdvihnout, že jste zůstal jediný s hejtmanů, kdo kumuluje navzdory vnitrostranickému usnesení funkci hejtmana a poslance. Setkal jste se pro své rozhodnutí s nějakými negativními reakcemi ze strany vedení?

Podle mého názoru pokud by někdo měl potřebu negativně reagovat, již by tak učinil. Záležitost souběhu už nebudu dále komentovat a rozebírat. V minulosti bylo řečeno vše. Byl jsem osloven ke kandidatuře, zvolen a podle toho jednám a pracuji.

Do voleb zbývá ještě rok. Jaké hlavní priority jste si vytyčil?

Hlavním cílem je dokončit vše rozpracované. Do konce roku ukončíme realizace a do dubna příštího roku dotáhneme financování všech projektů spolufinancovaných prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod v rámci minulého programovacího období. Zahájíme připravované rekonstrukce a výstavby v nemocnicích a průběžně budeme pokračovat v opravách silnic, škol i dalších budov. Myslím si, že jsme udělali kus práce, kraj je v dobré kondici a tu udržíme i následující rok.

V tzv. Třebíčské výzvě, ke které jste se připojil, je silný apel na vládu, aby co nejdříve schválila Státní energetickou koncepci a vytvořila dostatečné účinné legislativní nástroje k realizaci Národního akčního plánu jaderné energetiky. Proč je podle vás pro stát dostavba pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany tak důležitá?

Podle mého názoru nejsou ataky na jadernou energetiku na místě. V energetickém mixu České republiky má své místo. Kde jinde než v prověřené lokalitě Dukovan, s fungující elektrárnou, odborným personálem, s podporou obyvatel i představitelů krajských a obecních samospráv by měl nový blok stát. Ukončením provozu elektrárny v Dukovanech bychom bez ohledu na socio-ekonomické dopady do regionu ztratili kvalifikované odborníky, a tak jako již v minulosti vyklidili pozici v této oblasti jiným. Např. v Japonsku se už k jádru vracejí.

K europoslanci Tomášovi Zdechovskému (KDU-ČSL), který od loňského roku aktivně řeší krizovou situaci obcí v okolí vodní nádrže Švihov (zvaná též Želivka), se přidal europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Jak se snažíte nebo budete snažit pomoci vy sám?

Pan poslanec Zdechovský je původem z uvedené lokality, při vší úctě vidí problém optikou zde žijících obyvatel omezovaných ochranným pásmem, nižší dopravní dostupností… Musím konstatovat, že dosud uchráněné zdroje pitné vody jsou nejen v období letošního sucha strategické. Z Vysočiny má vodu Praha, větší část Brna. Pokud nebude řečeno, jak se mají koncoví uživatelé nebo vodárenské společnosti podílet na kompenzacích omezení obyvatel oblastí zdrojů čisté vody, není tato diskuse pro mě relevantní. Neuvědomuji si, že bych o této otázce od pánů Zdechovského a Poce zaslechl jediné slovo. Jsem přesvědčen, že problémů je mnohem mnohem více a těch, kterých se to dotýká, ještě víc.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Jak jste se pochlubil, s prezidentem Zemanem si tykáte. 7 září tomu bude přesně dva a půl roku od jeho zvolení. Jak byste Miloše Zemana jako prezidenta hodnotil?

Nikdy jsem nehodnotil práci žádného z prezidentů a nebudu to činit ani nyní. Je na každém obyvateli našeho státu, jak se k nejvyššímu ústavnímu činiteli staví, zvláště když jsou to vždy určitým způsobem vyhraněné osobnosti. Mám pocit, že někdy by méně znamenalo více, ale i třeba u médií. Je to však na nekončící diskusi. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…