Když něco necháme vyhnít. Ministr Brabec varoval před sankcemi EU

18.04.2016 17:42

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) prozradil, že je téměř jisté, že přijdeme o sedm miliard korun z dotací EU. Ale nejen to. Pokud nepřijmeme určitá rozhodnutí o tom, zda dvě oblasti v Česku zařadíme na seznam významných lokalit, hrozí nám sankce v důsledku rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ve hře jsou splavnění Labe u Děčína u stavba dálnic.

Když něco necháme vyhnít. Ministr Brabec varoval před sankcemi EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

České republice hrozí, že přijde o sedm miliard korun z dotací. Na vině je nezařazení dvou území na seznam chráněných lokalit. Stalo se tak proto, že ministr dopravy Dan Ťok nebyl na jednání přítomen, neboť je v zahraničí. „Pokud ty dvě lokality nebudou zařazeny na seznam, ta pravděpodobnost, že uspějeme a že to Evropské unii vymluvíme, je dost mizivá,“ varoval ministr.

A nejenže můžeme přijít o sedm miliard korun. Pokud by následně Evropský soudní dvůr rozhodl v neprospěch České republiky, je velmi pravděpodobné, že přijdou nějaké sankce.

Když chceme něco nechat vyhnít ...

Zařazení určité oblasti na seznam chráněných lokalit ještě neznamená automatickou stopku pro dopravní projekty v místě. Jen je třeba přijímat kompenzační opatření, což může celou stavbu významně prodloužit. Ve hře je tak třeba budování plavebního stupně v Děčíně, který byl měl zlepšit splavnost Labe. Kompenzační opatření zde představují např. přechody pro ryby. Brabec ve vysílání hovořil např. o rybích přechodech, které bude třeba vybudovat. Ale mohlo by to jít.

„Pokud budeme schopni vyladit zájmy na ochraně přírody se zájmem vodní dopravy, budeme schopni tyto dva zájmy skloubit, aniž bideme muset čekat dalších pět nebo sedm let,“ konstatoval ministr. Podle člena vlády záleží především na ochotě jednat u všech aktérů. „Ono je to tak, že když chceme něco nechat jen vyhnít, tak se podle toho chováme,“ doplnil šéf resortu.   

Ve druhé polovině rozhovoru došlo na otázku výstavby dálnic v Česku, která byla schvalována ještě před vstupem do EU. I tyto projekty teď pravděpodobně budou muset projít novým schvalovacím procesem EIA – hodnocení dopadu záměru na životní prostředí.

Smutný český primát

Pravda je taková, že Česká republika je jediným státem EU, který přijal rozhodnutí o výstavbě nemalé části dálnic před sedmnácti a více lety, ale zatím ani nekopla do země. To je náš smutný primát,“ posteskl si člen vlády.

Člen vlády slíbil, že udělá vše pro to, aby i takto staré projekty získaly nové zhodnocení dopadů na životní prostředí co nejdříve a konečně byly vybudovány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …