Kolem Klausovy amnestie je tajemno, nedá se zjistit prakticky nic. Vypovídá právník z bohnické léčebny

10. 10. 2015 21:47

Právník Psychiatrické léčebny v Bohnicích a bývalý novinář Tomáš Němeček se už roky snaží zjistit, co vedlo exprezidenta Klause k vyhlášení kontroverzní amnestie. Překvapuje ho, jak je obtížné dostat se v této věci k určitým informacím, když si uvědomíme, že se spekulovalo i o korupčním pozadí celé amnestie.

Kolem Klausovy amnestie je tajemno, nedá se zjistit prakticky nic. Vypovídá právník z bohnické léčebny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
„Osobně si myslím, že ta amnestie je spíš monumentální diletantství několika fušerů, kteří se pokusili udělat svou představu o amnestii, a že v tom je spíš neschopnost než zlý úmysl. Ale je třeba to vyjasnit,“ poznamenal Němeček v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Právě zdůvodnění amnestie mohlo vyvrátit spekulace, že za jejím vyhlášením stály zájmy těch, kterých se nakonec opravdu týkala. Němeček je přesvědčen, že k tak významnému právnímu aktu musí existovat nějaké podklady, jenže realita je jiná. Právník tedy alespoň chtěl, aby amnestii zdůvodnili sami její tvůrci, ale ani to se nestane, díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Němeček žádal, aby ve věci amnestie poskytli svědeckou výpověď Václav Klaus, stávající kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář, Ladislav Jakl, či právník Zdeněk Koudelka, jenž měl být jedním z lidí, kteří se na amnestii podíleli. Soud však tuto žádost smetl ze stolu jako nadbytečnou.

Právní bitva o vysvětlení tím končí, alespoň pro Němečka, který už celé věci nechce věnovat čas ani peníze. Mohl by se sice obrátit na Ústavní soud, ale ten už v roce 2013 konstatoval, že se amnestií zabývat nebude, protože se vymyká klasickému právnímu chápání spravedlnosti. Pracuje s pojmy jako je odpuštění, zapomenutí či milosrdenství a ty lze jen těžko zkoumat ze soudního hlediska. Takže se Němeček na Ústavní soud neobrátí a za vším udělá tečku. Konec zkoumání.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNÍ SVĚDECTVÍ Chraň tě ruka páně, Slávku, jestli Babiše odvoláš. Co přijde po tom, to jsi nezažil

13:15 EXKLUZIVNÍ SVĚDECTVÍ Chraň tě ruka páně, Slávku, jestli Babiše odvoláš. Co přijde po tom, to jsi nezažil

Mediální tahanice kolem odvolání, respektive pokračování Andreje Babiše v mandátu ministra financí j…