Kontroloři NKÚ proklepnou hospodaření ministerstev

12.10.2013 11:30 | Zprávy
autor: vam, čtk

Nejvyšší kontrolní úřad začne ještě letos prověřovat, jak vybrané státní instituce hospodaří s nemovitostmi a zda je využívají účelně. Příslušnou kontrolní akci zařadilo vedení úřadu na svém posledním jednání do plánu letošních kontrol. Kontrolu inspirovalo vyjednávání samotného úřadu o nájemném ve svém sídle, které se letos podařilo proti předchozím letům snížit. Akce má začít v listopadu a skončit v květnu příštího roku.

Kontroloři NKÚ proklepnou hospodaření ministerstev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Kontroloři vyrazí na šest ministerstev, například financí, školství nebo obrany, a také na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Cílem kontroly je zjistit, jestli kontrolované osoby využívají svůj nemovitý majetek účelně, hospodárně a efektivně - tedy zda dobře hospodaří například s příjmy z pronájmů, jaké mají naopak výdaje na nájemné, pokud některá z jejich složek sídlí v pronajatých prostorách, a zda ty pronajaté prostory využívají hospodárně a účelně," sdělila ČTK mluvčí úřadu Olga Málková. Úřad se podle ní bude zajímat například o to, kolik připadá metrů čtverečních na zaměstnance a za jakou cenu.


"Inspirací pro tuto kontrolu nám bylo vyjednávání o nové výši nájemného v sídle NKÚ, během nichž se nám podařilo výrazně stlačit cenu ročního nájmu. To ukazuje na velký potenciál úspor v rámci veřejných výdajů a my se chceme podívat na to, zda ho kontrolované osoby beze zbytku využívají nebo se o to alespoň pokouší," uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zajímáte si o problémy jiných skupin než mladých?

Co jste udělala třeba pro starší ročníky? Já mladým přeji jen to dobré, ale přijde mi, že se politici víc zajímají poslední době jen o ně, jako kdyby tu starší nebyli nebo nebyli důležití.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

8:11 Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

Začalo to odkrýváním miliardových armádních a policejních zakázek, teď se rozhořela otevřená „válka …