Nečas dusil novináře za intimní odposlechy. Pak vytáhl príběh Romea a Julie

06.06.2014 17:50

Drtivá většina odposlechů má za cíl dehonestovat osoby, kterých se týkají. Jejich zveřejňování při přípravě procesu narušuje právo na jeho nestranný průběh. Bývalý premiér Petr Nečas to v pátek řekl na konferenci o regulaci českých médií, kterou pořádal Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK ve spolupráci s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a Ministerstvem kultury. O Nečasovi se nyní v médiích píše především v souvislosti s kauzou jeho manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové) ohledně údajného zneužití Vojenského zpravodajství.

Nečas dusil novináře za intimní odposlechy. Pak vytáhl príběh Romea a Julie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas

„Drtivá většina zveřejněných odposlechů má prioritní cíl, ať již právem, nebo neprávem, dehonestovat ty, kterých se týkají. Je to věc, která je mimořádným zásahem do soukromí," řekl Nečas. Připouští, že veřejná osoba se dobrovolně stává předmětem veřejné kontroly. Zcela respektovány jako tabu by ale měly být otázky smrti, a to i blízkých, zdravotního stavu a intimního života. Nečas připomněl kauzu bývalého poslance Davida Ratha, kdy se ve spisu objevovaly i odposlechnuté intimní věty s nulovou výpovědní hodnotou.

Velkým problémem je vytrhávání výroků z kontextu

Závažným problémem je podle Nečase vytrhávání výroků z kontextu. Podobně by prý dopadla například i Shakespearova hra Romeo a Julie, pokud by z ní byly vybrány jen určité pasáže a Romeo by poté mohl být považován za úkladného vraha.

Nečas zopakoval své dřívější výroky, že česká média nepovažuje za hlídací psy demokracie, jak bývají často označována, ale za „hlídací psy politických a ekonomických zájmů svých majitelů". Podobně veřejnoprávní média prý jednají v zájmu svých kvazi-majitelů, tedy zaměstnanců a různých zájmových skupin, které jsou na ně navázány. Jediným výsledkem investigativní žurnalistiky z jeho zkušenosti je prý novinářské zjištění ohledně bytu někdejšího premiéra Stanislava Grosse.

99 procent investigativních výstupů českých novinářů je v zájmu ekonomických či politických zájmů

„Devadesát devět procent všech takzvaných investigativních výstupů českých novinářů je pouze to, že slouží konkrétním ekonomickým nebo politickým zájmům. Podklady dostanou ve složkách, ve kterých pouze doplní přímou řeč v uvozovkách," řekl.

Mediální podnikání podle bývalého premiéra představuje podnikání jako každé jiné. Zmínil v této souvislosti vydavatelství Mafra, které od loňska vlastní podnikatel a současný ministr financí Andrej Babiš. Základním posláním této „mediální divize" celého ekonomického konglomerátu je podle něj tvořit zisk a získat své místo na trhu.

Nečasova vláda padla poté, co jeho tehdejší podřízená Nagyová v roce 2012 podle žalobců zosnovala a usměrňovala sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Vojenské zpravodajství tak údajně zneužila k osobním zájmům. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dnes na Nagyovou (nyní Nečasovou) podalo obžalobu. Obžalobě čelí i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…