Nechte mě domluvit! Jdou po mně! Vitásková se rozjela v ČT

3. 3. 2016 19:13

Ve čtvrtečním Interview ČT24 vysvětlovala, jak to bude dál s cenami elektřiny. Prohlašovala, že nový tarifní systém, který premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tolik kritizuje, vznikl na základě požadavků jeho vlády. Byl to matematický model, který v listopadu Vitásková zablokovala. V Interview ČT ale také důrazně žádala moderátorku, aby jí dala prostor k vysvětlování.

Nechte mě domluvit! Jdou po mně! Vitásková se rozjela v ČT
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Platby za elektřinu podle velikosti jističe připravil tým, jehož členy byli i zástupci ministerstva průmyslu. Takže vláda věděla, co se chystá. V tuto chvíli už je ale vše jinak. ERÚ návrh přepracuje po konzultaci s veřejností a uvede ho v život nejdříve za dva roky. „Já jsem vycházela z podmínek, které stanovila vláda,“ prohlásila Vitásková před kamerou. Chystané platby podle jističe tedy jdou podle dámy za vládou.

V jednu chvíli se velmi rozohnila na redaktorku České televize. „Paní redaktorko, nechte mě to vysvětlit, vy mě vůbec nenecháte domluvit,“ rozzlobila se na redaktorku, která se ptala, jak je možné, že ještě v lednu loňského roku ERÚ za novým tarifním systémem stál, ale v listopadu se vše změnilo. Vitásková prý věřila svému týmu, ale prověřila si konečnou verzi nových tarifů a nakonec celý tým odvolala.

Potřebujeme modernizovat, a to nebude levné

„Tento model byl matematický model, který odrážel požadavky vlády... Ale nakonec jsem se postavila proti realizačnímu týmu a v listopadu jsem to odmítla podepsat,“ řekla. Spustila proto konzultační proces s veřejností o tom, jak to bude s cenami elektřiny dál. „Chci konzultovat s občany, jaké dopady na ně může nový tarifní systém mít. A pokud se ukáže, že ty dopady budou vysoké, tak se bude muset systém částečně změnit,“ doplnila dáma.

Systém se musí změnit, protože v něm přibývají aktivní jednotky, které si vyrábějí elektřinu sami. Proto je třeba zmodernizovat celou distribuční síť, což nebude zadarmo. Moderní technologie k nám ale dorazí dříve či později a my na to musíme být připraveni. Je třeba zavést nová měřidla a tak podobně.

Jdou po mně

Moderátorka se také ptala, zda současná aktivita Vitáskové nesouvisí s tím, že byla nedávno nepravomocně odsouzena na osm a půl roku. Teď se chystá na cesty do krajů, kde bude vysvětlovat roli a počínání ERÚ. Podle Vitáskové debaty s občany absolutně nesouvisejí s jejím trestním stíháním. „Jsem nevinná,“ uvedla jasně. Média a moji advokáti říkají, že jde o politický proces,“ doplnila. Vitásková totiž stojí proti solárním baronům, kterým pomohli politici, když schválili zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. „Tato podpora se nepovedla, má fatální dopad na českou ekonomiku a české občany a na to jsem poukázala.“

Je přesvědčena, že se jí někdo chce zbavit, a dokonce se kvůli tomu mění zákon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…