Německý ministr financí to řekl zcela natvrdo: Eurozóna může skončit během několika dní

16. 1. 2016 21:37

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho může nastat konec eurozóny během několika dní. A to v případě, že budou opětovně zavedeny hraniční kontroly. Schäuble to uvedl na bruselském zasedání ministrů financí, píše server PrvníZprávy.cz.

Německý ministr financí to řekl zcela natvrdo: Eurozóna může skončit během několika dní
Foto: hns
Popisek: Vydrží evropská měna?

Jeho slova potvrzuje i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Bez Schengenu, bez volného pohybu pracovníků a bez svobody cestování ve prospěch všech Evropanů euro nemá smysl,“ řekl prý v Bruselu s tím, že poté by byl těžko zvládnutelný například i problém nezaměstnanosti. 

Podle Schäubleho by v případě zavedení hraničních kontrol došlo ke zhroucení vnitřního trhu či měnové oblasti.  

„A to není otázka let. Pokud by Německo bylo donuceno zavést stejně jako Švédsko znovu hraniční kontroly, pak by se Řecko stalo velmi rychle první obětí, a to by nebylo otázkou měsíců,“ řekl Schäuble.

Původní text ZDE.

O hraničních kontrolách v Evropské unii se hovoří v souvislosti s uprchlickou krizí. Několik států se k nim vrátilo, ale lze to pouze ve výjimečných případech a na krátkou dobu.

Server PrvníZprávy.cz v souvislosti se Schäubleho slovy spekuluje o tom, že šíření těchto zpráv by mělo nejspíše podpořit myšlenku umístění uprchlíků po celé Evropě. „Ale s výjimkou Rakouska, všechny ostatní státy nesouhlasí s návrhem Angely Merkelové přijmout zcela neomezeně imigranty do EU. Dokonce i Vídeň je již nervózní, protože Německo jim začalo vracet  uprchlíky. Německá kancléřka je pod tlakem své vlastní strany: V Německu to vře, bývalý ústavní soudce Udo Di Fabio uvedl ve své zprávě, že federální vláda má ústavní povinnost chránit hranice Německa v tom případě, že EU je toho neschopná,“ uzavírá server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

11:11 Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

Šéf SPD Tomio Okamura předstoupil před novináře, aby představil svého stranického kolegu a nominanta…