Než podepíšeme obchodní dohodu s USA: Přečtěte si, co slibovali asijským zemím a jak nakonec dopadly

15. 1. 2016 14:07

Podle poslední analýzy Světové banky nebude mít dohoda Transpacifického obchodního partnerství zdaleka tak dobrý efekt na ekonomiku zapojených zemí. Teoreticky by z ní měl nejvíce těžit Vietnam, přičemž ekonomika Austrálie, kde se neustále hovoří o blahodárných účincích dohody, vzroste o necelé procento. Informuje The Guardian.

Než podepíšeme obchodní dohodu s USA: Přečtěte si, co slibovali asijským zemím a jak nakonec dopadly
Foto: pixabay.com
Popisek: Banány, ilustrační foto

V Austrálii je na pořadu dne zázračná dohoda TPP, která má mít úžasný vliv na ekonomiku země. Takové je totiž oficiální stanovisko australské vlády – přestože podle poslední analýzy dopadů TPP na všech jejích 12 členských zemí a jejich sousedy, kterou vypracovala Světová banka, se nic takového dít nebude. Australské HDP do roku 2030 totiž vzroste o celých 0,7 %.

Horší dopady bude mít dohoda už jen na USA. Na druhou stranu polepšit by si měly především Vietnam, jehož HDP může vzrůst až o 10 %, a Malajsie. V průměru však dohoda zvedne HDP všem 12 členským zemím o 1,1 %.

„Historická dohoda Transpacifického obchodního partnerství poskytne Austrálii ohromné výhody tím, že zvýší naši konkurenceschopnost a podpoří tvorbu nových pracovních míst, růst a životní standardy,“ řekla mluvčí australského ministra obchodu Andrewa Robba, jenž je pevným zastáncem TPP.

„Zpráva Světové banky uvedla, že všech 12 zemí TPP – které představují zhruba 40 % světového HDP – zažije ekonomický růst a zvýšení exportu následkem dohody,“ dodala.

Celý text zde

Poslanec Zelených Peter Whish-Wilson však řekl, že zpráva Světové banky jasně ukazuje pravou tvář „vysoce politizované dohody TPP“ a vládního „falešného přehánění“ o jejích účincích.

„Její ekonomické dopady budou zanedbatelné,“ řekl. „Andrew Robb strčil hlavu do písku a žádné množství věrohodných důkazů ho nepřesvědčí, aby přestal se svou falší.“

I v TPP, stejně jako v údajně kontroverzní dohodě Transatlantického obchodního a investičního partnerství jsou obsaženy doložky, podle kterých mohou v případě ohrožení svých investic zákony členských zemí žalovat nadnárodní korporace jejich vlády. Whish-Wilson popisuje TPP jako „trojského koně“.

Celý text dohody TPP, již mnozí kritizovali za to, že byla projednávána v utajení, je k dispozici na vládním webu Nového Zélandu. Celkem se jedná o 6000 stránek textu, který se zabývá i intelektuálním vlastnictvím a patenty na léky. Podepsat ji plánuje 12 zemí: Austrálie, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, Vietnam a Spojené státy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladej Klaus je zmetek. Léčí si komplexy z toho, jak se nepovedl jak on, tak jeho tatínek. Bude nás srát úplně stejně, přikuluje občan Jakub Pitron

13:05 Mladej Klaus je zmetek. Léčí si komplexy z toho, jak se nepovedl jak on, tak jeho tatínek. Bude nás srát úplně stejně, přikuluje občan Jakub Pitron

Poté, co se občanský aktivista Jakub Pitron strefil na svém facebookovém profilu do experta na škols…