Novinář popisuje, proč Klaus odporuje nejvyššímu žalobci

30.07.2013 12:54

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze exposlanců ODS postavilo do přímého protikladu postoj nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který hájí nezávislost orgánů činných v trestním řízení, a názor exprezidenta Václava Klause, že represivní moc měla být pod kontrolou volených orgánů. Novinář Karel Hvížďala pátrá po vysvětlení odlišných stanovisek v historii.

Novinář popisuje, proč Klaus odporuje nejvyššímu žalobci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS) neztotožňuje a vyjádřil podporu vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, aby skutek, ze kterého jsou exposlanci obviněni, přeformuloval a obnovil trestní stíhání. Tím orgány činné v trestním řízení přímo podpořil.

Úplně opačný názor má exprezident Václav Klaus, který ve svém institutu spolu s dalšími pozvanými účastníky debatoval na téma: Rezignovala demokracie na kontrolu represivní moci? Podle Hvížďaly ve svém příspěvku Klaus nabádal k tomu, aby se represivní moc dostala pod kontrolu volených orgánů. "Tzv. nezávislost rozežírá stát a jeho instituce," prohlásil exprezident.

Napoví historie

Podle novináře, chceme-li zjistit, z čeho tento rozdílný pohled vyplývá, musíme se podívat do historie. Zatímco v západní Evropě byla vždy podporována autonomie občanské společnosti a právní stát a odpovědnost, ruský model se vyvíjel zcela opačně. Stát nebyl vytvářen společností, ale naopak si společnost formoval ke svému obrazu. A střední Evropa osciluje mezi těmito dvěma modely, vysvětluje Hvížďala.

Zatímco tedy Pavel Zeman, který působil sedm let v Eurojustu a hájí pravidla, která platí ve staré Evropě, podle kterých politici nemohou kontrolovat policii, Klaus by prý naopak rád navázal na starou praxi, kdy u nás o všem rozhodovali politici a jejich úřednický aparát.

Jak z uvedených názorů podle Hvížďaly vyplývá, rozhodnutí NS k upřesnění definice imunity nepřispělo. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v České televizi uvedl, že imunita by se měla chápat úzce a vztahovat se na verbální projevy, tvorbu zákonů nebo hlasování o nich. "Dodejme, že výklad imunity ve starých demokraciích jako je Velká Británie a Francie je restriktivní, tedy užší!" uzavírá Karel Hvížďala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové jedou dál. Rychleji, rychleji. Přiznáno a zdůvodněno

8:04 Rusové jedou dál. Rychleji, rychleji. Přiznáno a zdůvodněno

Rusové na Ukrajině dál postupují. Prý je to i kvůli tomu, že nejvyšší vojenský velitel ukrajinské ar…