Pražská Lucerna si připomíná koncertem Havlových nedožitých 80

15. 10. 2016 20:11

Stovky diváků a osmdesátka gratulantů přišly dnes vpodvečer do pražské Lucerny, aby vzdali hold dramatikovi, někdejšímu disidentovi a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi. Dnešním setkáním má vyvrcholit projekt Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Před deseti dny, 5. října, by Havlovi bylo 80 let. Program, který potrvá až do 02:00 v neděli ráno, zahájil ředitel Havlovy knihovny Michael Žantovský parafrází textu z Havlovy slavné hry Zahradní slavnost.

Pražská Lucerna si připomíná koncertem Havlových nedožitých 80
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Zahradní slavnost, jedno z Havlových absurdních dramat, pracuje s tématem úsilí jednotlivce o společenský vzestup pomocí dokonalého ovládnutí obsahově vyprázdněných frází. Bezobsažný formální jazyk funkcionářů Likvidačního úřadu i Zahajovačské služby, která slavnost ve hře pořádá, hlavní hrdina rychle ovládne a dosáhne úspěchu, stane v čele Ústřední komise pro zahajování a likvidování, avšak za cenu totální ztráty své identity – ani fyzicky ho nepoznají jeho nejbližší. Degenerovaný jazyk úředníků, který hra paroduje, podle reakcí dnešních posluchačů i více než 50 let po svém vzniku rozesmívá a zároveň při jeho poslechu a vzpomínce na dobu nedávnou mrazí v zádech. Žantovský upravený úryvek z Havlovy hry doplnil prostým zvoláním: Čest jeho památce!

Program v Lucerně dnes zahájila vernisáž výstavy Hele, Havel!, sestavené ze snímků pořízených amatérskými fotografy, které Havlova knihovna získala na základě veřejné výzvy. Za šest měsíců do ní téměř 200 autorů přispělo více než 1300 snímky. V prodeji v předsálí je už kniha s vystavenými fotografiemi, stejně jako některé z nedávno vydaných titulů z pera Václava Havla. Jsou mezi nimi i teprve před dvěma roky objevené zápisky Havla z jeho několikaměsíční vazby v roce 1977. Lidé si kupují také plakáty, kromě toho vydaného k dnešnímu koncertu i znovu vytištěný plakát z revolučního roku 1989 s černobílou fotografií příštího prezidenta a tučně vytištěným přáním Havel na Hrad!

Programu, který vedle koncertu zahrnuje i projekce dokumentů nebo Havlova Odcházení, se účastní také třeba prezidentův bratr Ivan Havel s manželkou, přijít by měli někdejší disident a pozdější politik Alexandr Vondra, někdejší Havlův kancléř a dnes poslanec Karel Schwarzenberg, kapela The Plastic People of the Universe či spisovatelé Jáchym Topol a Vlastimil Třešňák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…