Přišel osel z Čech a založil stát. Novináři byli v Jedličkově Liberlandu, chytla je policie... A je to podle nich trochu jinak

26.04.2015 9:42 | Zprávy

"Hledáte Liberland? A to jste ze Sarajeva přijeli až sem? Jako byste v Bosně neměli dost vlastních starostí s novými státy a rozpadem země," reagují hosté kavárny v městečku Kneževi Vinogradi na severovýchodě Chorvatska. V článku o pátrání po nedávno vyhlášeném státě ležícím na neobydleném chorvatsko-srbském pomezí o tom píše sarajevský list Dnevni Anaz.

Přišel osel z Čech a založil stát. Novináři byli v Jedličkově Liberlandu, chytla je policie... A je to podle nich trochu jinak
Foto: Radim Panenka
Popisek: Vlajka nového státu Liberland, který založila skupina Čechů

"Co bychom říkali? Přišel nějaký český osel a vytvořil stát, vždyť je to blázinec," říkají místní lidé o senzaci, která už několik dnů přitahuje pozornost médií po celém světě. Liberland, který vyhlásil 13. dubna Čech Vít Jedlička, leží na západním břehu Dunaje. Území o rozloze asi sedmi kilometrů čtverečních je součástí příhraničního pásu země, na jehož vlastnictví se Chorvatsko a Srbsko nedokážou dohodnout.

Je Liberland taková bájná Utopie, za kterou ji vydává?

Obyvatelé míst na chorvatské straně hranice, která leží nejblíže "zemi nikoho", sice o této senzaci moc nevědí, zato už vymysleli pár anekdot. "Samozvaný prezident samozvané země Liberland zaměstnal sekretářku, jak už to tak bývá. A ona mu říká 'Prezidente, dorazil mail'. A on odpoví - 'Tak ať vejde'," směje se Nikica zvaný Apač svému vtipu, kterým reaguje na otázku, jestli je mezi místními nějaký občan Liberlandu.

Číšník Marko Grbeša se diví, proč historka o "zemi nikoho" přitáhla takovou pozornost. "Máme z toho legraci. Tady to nikdo nebere vážně, a vlastně o tom ani nepřemýšlíme. Máme svou práci, mladí odcházejí, protože se jim nechce živit dobytkářstvím a sedlačením. A teď ještě abychom se otravovali s nějakým Čechem," říká Grbeša.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…