Sporná práce politika CSU z Prahy je prý zčásti klasický plagiát

20.01.2014 16:27

Doktorská práce generálního tajemníka bavorské vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Andrease Scheuera, za kterou na Univerzitě Karlově získal takzvaný malý doktorát, je minimálně zčásti klasickým plagiátem. Nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) to řekl německý ombudsman pro vědu Wolfgang Löwer. Sporná práce by podle něj měla být přezkoumána a tento profesor práv z Bonnu očekává, že tak Univerzita Karlova také učiní. O to samé chce univerzitu požádat i sám Scheuer.

Sporná práce politika CSU z Prahy je prý zčásti klasický plagiát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mnichov

Za německy psanou práci s názvem Politická komunikace CSU v systému Bavorska získal politik v roce 2004 v Praze titul PhDr. Před svým jménem začal uvádět zkratku Dr., ačkoli český malý doktorát jako plnohodnotný doktorský titul uznávají v Německu jen dvě spolkové země, a to Berlín a Bavorsko. Když tato skutečnost vyšla minulý týden najevo, Scheuer se používání titulu Dr. vzdal.

Rigorózní práce navíc podle německého tisku vykazuje i formální nedostatky. Scheuer prý do ní převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou, aniž by řádně uvedl zdroj.

Právě tyto pasáže označil Löwer za klasický plagiát. "Měly by se stát podnětem k podrobnějšímu prozkoumání a prošetření toho, jak ten text vznikl," tvrdí vědecký ombudsman. "Předpokládám, že se Univerzita Karlova tohoto úkolu chopí," dodal.

Bavorský premiér má v Scheuera plnou důvěru

O prověření podezření z plagiátorství chce pražskou univerzitu požádat i sám Scheuer. Podle německých zpravodajských serverů to oznámil na dnešním jednání předsednictva CSU v Mnichově. Bavorský premiér Horst Seehofer mu podle účastníků schůzky vyjádřil plnou důvěru a celou záležitost označil za vyřízenou, čemuž prý předsednictvo nejmenší vládní strany hlasitě aplaudovalo.

Scheuer se už dříve bránil tvrzením, že při detailním prověřování podkladů pro svou rigorózní práci nenašel žádný dokument Münsterské univerzity, ale ujistil, že tuto univerzitu požádá o informace týkající se autorství a data vzniku textu.

Vedoucí rigorózní práce, politolog Rudolf Kučera, deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) řekl, že je zcela normální, že Scheuer práci vyhotovil v němčině. Znalosti češtiny prý v takových případech nejsou vyžadovány a Scheuer navíc v Praze nenavštěvoval přednášky. Podle bavorského politika nebylo nutné učit se česky, protože Kučera hovoří německy.

Český politolog Doležal o práci nic neví, i když ji měl posuzovat

V komisi, která posuzovala Scheuerovu doktorskou práci, byl podle FAZ také politolog Bohumil Doležal. Ten ale listu řekl, že členem zkušební komise nebyl a o celé záležitosti nic neví.

Nedělník FAS uvedl, že dlouholetý německý poslanec Scheuer původně studoval politologii na univerzitě v domovském Pasově. Cestu k "velkému doktorátu" mu tam ale znemožnila skutečnost, že jeho magisterskou práci ohodnotila posudková komise jen jako uspokojivou.

Generálním tajemníkem CSU je Scheuer teprve několik týdnů; stal se jím až poté, co jeho předchůdce Alexander Dobrindt nastoupil 17. prosince funkci německého ministra dopravy.

Akademickým titulům Němci přikládají velký význam a v uplynulých letech kvůli obviněním z plagiátorství museli opustit vysokou politiku hned dva němečtí ministři. O doktorské tituly a funkce kvůli nesrovnalostem v dizertacích přišli někdejší populární ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg a bývalá ministryně školství Annette Schavanová.

Dosud nejvýše postavenou obětí plagiátorských afér v Evropě je bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil předloni v dubnu, když mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…