Tak a dost! Drsná nahrávka z Babišova úřadu

23. 3. 2016 11:49

Účinky výbuchu měla na Ministerstvu financí zpráva o prošetřování dotačního projektu Čapí hnízdo evropským auditním orgánem OLAF. Majitelem usedlosti, na kterou bylo čerpáno přes padesát milionů z evropských dotací, je, jak je všeobecně známo, právě ministr financí Andrej Babiš. A v rámci úřadu se začaly skutečně „dít věci“. Nyní se objevila nahrávka, ukazující, co vyšetřování na ministerstvu rozpoutalo.

Tak a dost! Drsná nahrávka z Babišova úřadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš hovoří o EET

Anketa

Existuje Bůh?

45%
55%
hlasovalo: 16529 lidí

Nahrávku přinesl server Neovlivní.cz. Ten již v minulosti přinesl zprávu, že vyšetřování Čapího hnízda vyvolalo na ministerstvu neuvěřitelné manévry. Na veřejnosti se již objevily informace, že náměstek ministra Tomáš Vyhnálek přikázal referentce Barboře Boschat, aby u bruselského auditního orgánu OLAF zjistila, jaký je stav vyšetřování Čapího hnízda. Úřednice tak učinila nejprve neúspěšně telefonicky a poté e-mailem.

Od úředníků z OLAF se o tom následně dozvěděli její nadřízení, vedoucí oddělení Ladislav Janák a ředitelka odboru Martina Uhrinová, kteří o akci své úřednice neměli ani tušení. Protože podobné „pokoutní“ zjišťování informací mohlo mít pro ministerstvo závažné důsledky, začali celou věc řešit. Úřednice jim přiznala, že konala na přímý příkaz náměstka Tomáše Vyhnálka, který se o kauzu Čapí hnízdo speciálně zajímal. Dodejme, že Vyhnálka jmenoval Andrej Babiš vloni na podzim, když odvolal jeho předchůdce Lukáše Wagenknechta.

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 28854 lidí

„Chtěl jsem jen vědět, co se děje,“ vysvětloval náměstek, když kauzu zveřejnil magazín Reportér. Nadřízení úřednice Boschat si stěžovali ministru Babišovi, který podle nich neměl o řešení zájem, a následně celou věc předali Janu Kněžínkovi, úředníkovi Úřadu vlády, který má řešit kompetenční spory v rámci státní správy.

Náměstek Vyhnálek na ně následně začal tlačit, aby kauzu dále nerozmazávali. Nahrávka, kterou server Neovlivní.cz přinesl, zaznamenává jeho jednání s přímo podřízenou ředitelkou odboru Uhrinovou, který se měl uskutečnit v poslední lednové pondělí ráno.

Původní článek i s nahrávkou ZDE

„Mně se nelíbí pořadí priorit, které v tom odboru volíš,“ nasadil na podřízenou hned na úvod. Na překvapený dotaz objasnil: „Protože jako jediný, co řešíš, jsou dopisy paní Boschat a musím říct, že tady jsou jiný věci.“ Úřednice se mu snažila vysvětlit, že chování úřednice na hraně zákona bez vědomí nadřízených je závažným problémem, ovšem náměstek trval na tom, že ředitelka „pořád řeší paní Boschat“ a on není spokojen s dalšími výstupy odboru, který Uhrinová vedla.

„Tady je prostě podezření, že dochází k protiprávnímu jednání,“ nedala se úřednice. „Žádný podezření, prosim tě. Myslíš, že neznám, jak fungujou evropský fondy? Neustále se vracíš k tématu, ačkoli mluvíme o něčem jiným,“ trval na svém náměstek.

„Jsem hluboce velmi nespokojený s tím, jak ty prioritizuješ úkoly,“ dodal posléze. Následně se prý náměstek začal stále více rozčilovat. Kolotoč, ve kterém ředitelka odboru chtěla řešit problém úřednice Boschat, prý skončil tím, že náměstek bouchl do stolu a utnul diskusi: „Tak a dost! Budeme řešit výstupy odboru 69.“ V tu chvíli se úřednice Uhrinová zvedla a odešla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…