To jsou věci: Premiéra se zastal sám Kalousek. To když Grebeníček obvinil Sobotku ze zbabělého zapírání v kauze OKD

08.10.2015 14:05 | Zprávy
autor: vam, čtk

Ze zbabělého zapírání v kauze privatizace OKD obvinil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. Reagoval tak na pokračující obhajobu předsedy vlády, podle níž jako ministr financí v době dokončení privatizace OKD nepochybil. Premiéra se zastal další exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který Grebeníčkovu konstrukci Sobotkových provinění označil za nesmyslné.

To jsou věci: Premiéra se zastal sám Kalousek. To když Grebeníček obvinil Sobotku ze zbabělého zapírání v kauze OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček

„Premiér Sobotka má znovu šanci zachovat se jako chlap a přiznat, co až dosud z nějakého důvodu zarytě popírá. Má možnost chlapsky přiznat to, co i v odpovědi na mou písemnou interpelaci zbaběle zamlčuje a zapírá. Tedy to, že privatizace OKD a bytového fondu uvedeného podniku byla nedovolenou veřejnou podporou a mnohamiliardovým darem partě Karbon Invest a svéráznému podnikateli Zdeňku Bakalovi,“ prohlásil Grebeníček.

Sobotka v odpovědi mimo jiné uvedl, že jako ministr financí v roce 2004 při dokončení privatizace státního podílu v OKD odpovídal za dodržení příslušných zákonných pravidel, „a ta porušena nebyla“. Privatizací OKD se zabývala i Evropská komise, podle níž stát nepochybil a nedopustil se veřejné podpory, zdůraznil Sobotka. Zbytkový podíl OKD byl nakonec prodán většinovému vlastníkovi OKD – společnosti Karbon Invest – za 4,1 miliardy korun. Sobotka tuto částku opakovaně označil za tržní cenu. Karbon Invest následně prodal OKD investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Bakala, a to podle různých zdrojů za devět až 12 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…