Trump pochválil Putina, Putin pochválil Trumpa... A dějí se věci. Vše pokračuje

21. 12. 2015 9:02

Lídr mezi republikánskými kandidáty na amerického prezidenta Donald Trump se včera zastal Vladimira Putina. Vyzval novináře, aby předložili jasné důkazy o tom, že ruský prezident stojí za vraždami některých ruských novinářů. Pokud by se stal Trump prezidentem Spojených států, chtěl by s Ruskem nastolit užší vztahy.

Trump pochválil Putina, Putin pochválil Trumpa... A dějí se věci. Vše pokračuje
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Anketa

Pohoršuje vás reklama pivovaru Bernard s motivem ,,černé dvanáctky"?

3%
hlasovalo: 4719 lidí

Mezi Putinem a Trumpem očividně existují jisté sympatie a jeden o druhém se vyjadřuje velmi pozitivně. Naposledy Putin hovořil o americkém miliardáři jako o „velmi barvité a talentované osobnosti“. Pochvalná slova ruského prezidenta na adresu Trumpa však posloužila ostatním republikánským kandidátům jako „argument“ pro další útoky na jejich největšího stranického rivala. Trumpova oblíbenost mezi voliči však stále roste a nic na tom nezměnil ani jeho údajně „islamofobní“ návrh, kdy chtěl zamezit vstupu všech muslimů do Spojených států. Před několika dny zveřejnila zpravodajská televize Fox News svůj průzkum veřejného mínění, podle kterého má nyní Trump podporu 39 % a na v pořadí druhého republikánského kandidáta Teda Cruze má náskok 21 %.

Trump se jako jeden z mála republikánských kandidátů od začátku své kampaně vyjadřuje příznivě k Rusku i jeho samotnému prezidentu Putinovi. Toho popisuje jako vysoce respektovanou osobnost v Rusku i v zahraničí. V pátečním rozhovoru pro MSNBC byl mimo jiné Trump dotazován, jestli jej při jeho chvále Ruska neznepokojují statistiky spojené se zavražděnými novináři v této zemi. „Také ve Spojených státech se zabíjí,“ odpověděl na tuto otázku Trump, který se k Rusku a Putinovi vyjadřoval i v předchozím rozhovoru pro televizi ABC. „Říkáte, že Putin zabijí lidi. Ale já jsem to na vlastní oči neviděl, a tak jej z těchto skutků těžko mohu obviňovat,“ cituje britský deník jeho názor.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Trump tehdy vyzval přímo v ABC svého hostitele George Stephanopoulose, aby k avizovanému podílu Putina na vraždách předložil důkazy. Stephanopoulos konkrétně hovořil o vraždě ruské investigativní novinářky Anny Politkovské, která zemřela za doposud ne zcela vyjasněných okolností před devíti lety. „Jestli nechal zavraždit novináře, tak je to samozřejmě odporné. Ale tady se nejedná o případ, kdy je někdo obviněn z vraždy či se k ní přizná. Putin tato obvinění vždy odmítal a i nadále odmítá. Nikdy nebylo prokázáno, že by někoho zabil. A vy dobře víte, že dokud vám není prokázána vina, jste prostě nevinný. Aspoň v naší zemi mu vraždy novinářů prokázány nebyly,“ argumentoval Trump.

Deník The Guardian připomíná, že v loňském roce bylo obviněno z vraždy novinářky Politkovské pět mužů, ale hlavní organizátor známý doposud není. „Podle Svazu na ochranu novinářů bylo v Rusku od roku 1993 zavražděno minimálně 36 novinářů. Ve většině případů byla nalezena přímá souvislost mezi vraždou a jejich novinářskou činností. Pouze ve čtyřech případech však byl z těchto skutků někdo obviněn před soudem,“ uvádí britský deník a dodává, že Putinova administrativa je pravidelně obviňována z podnikání nezákonných kroků proti svým politickým oponentům a novinářům. „Krátce po Putinově zvolení ve třetím prezidentském období v roce 2012 prošel parlamentem zákon, který zásadním způsobem omezuje svobodu slova. V rámci tohoto zákona byla fakticky zavedena cenzura na internetu, zpřísňující opatření v případech pomluvy a také omezeno právo na shromažďování,“ píše deník.

V nedělním rozhovoru pro MSNBC dále Trump poznamenal, že s Putinem by jistě vycházel dobře a ve prospěch celých Spojených států. „Toho Obama bohužel není schopen. Putin ho prostě neuznává, což nám všem způsobuje velké obtíže. Jak jsem řekl už před nějakým časem, pokud se k nám chtějí Rusové přidat a chtějí bombardovat Islámský stát, jsem absolutně pro,“ prohlásil Trump, jehož kontroverzní návrh na zamezení vstupu muslimům do Spojených států nenachází mimo jeho voliče a příznivce příliš pochopení. Britský premiér David Cameron jej dokonce označil za „hloupý a naprosto chybný“. „Jestli přijede na návštěvu do naší země, spojí nás tím všechny proti sobě,“ uvedl ve středu Cameron.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktorka Českého rozhlasu vytočila Okamuru: Nevím, co tady říkáte? Koho vy jste měla za partnera před deseti lety?!

18:01 Redaktorka Českého rozhlasu vytočila Okamuru: Nevím, co tady říkáte? Koho vy jste měla za partnera před deseti lety?!

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl předseda SPD Tomio Okamura. A v závěru …