Turecko může celkem snadno skončit jako Sýrie, varuje analytik Campbell. Stačí prý jediné- stále se kamarádit s USA

18. 10. 2015 8:51

Mezinárodně působící analytik Jan Campbell varuje, že Turecko jednoho nijak zvlášť vzdáleného dne může skončit jako Sýrie či Irák. Hrozí mu i občanská válka. Pomocnou ruku ale může nabídnout Rusko, které prý své případné spojence nezradí, což se podle autora rozhodně nedá říci o Spojených státech.

Turecko může celkem snadno skončit jako Sýrie, varuje analytik Campbell. Stačí prý jediné- stále se kamarádit s USA
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Turecko má problém. Na jedné straně bojuje proti Islámskému státu v Sýrii, současně ale nestojí o udržení syrského prezidenta Bašára Asada u moci a na straně druhé má problém na vlastním území – s Kurdy. Pokud se ukáže, že nedávný teroristický útok, jemuž podlehlo přes sto lidí, mají na svědomí právě Kurdové, bude možné mluvit o občanské válce přímo na území Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hledal pomocnou ruku v EU, ale není jisté, že ji tam našel. EU je totiž ochotná poslat Ankaře peníze, ale politici v Bruselu dávají zároveň najevo, že Turecko může prozatím zapomenout na členství v Unii. Západ navíc podporuje Kurdy, kteří mohou představovat pro Turecko velký problém. Země ležící na hranici Evropy a Asie tak v podstatě stojí v boji osamocena a z této izolace bude jen těžko hledat cestu.

Celý text najdete zde

Jedna cesta ale podle Campbella existuje, a tou je spolupráce s Ruskou federací. „Ta tkví ve skutečnosti, že RF podporuje legitimní vládu a legitimního prezidenta Asada. Proto by mohl být prezident Putin suflérem svému kolegovi v Ankaře. Rusko totiž nehodlá ani prezidenta Asada, ani své spojence zradit. To se nedá v žádném případě na základě historických zkušeností říci o USA. Putin není Jelcin,“ podotýká Campbell.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Huml: NATO obklíčilo Rusko a zdá se, že si konflikt přeje. Rusko není hrozba. Neziskovky jsou paraziti, kteří nás chtějí zahubit. Idioti. Imigranti vysají sociální dávky

12:24 Huml: NATO obklíčilo Rusko a zdá se, že si konflikt přeje. Rusko není hrozba. Neziskovky jsou paraziti, kteří nás chtějí zahubit. Idioti. Imigranti vysají sociální dávky

ROZHOVOR Poslanec ČSSD Stanislav Huml říká, že neziskovky různých názvů platíme my všichni a mnohé p…