V Rakousku vyšla výbušná kniha. Odhalila mimo jiné jisté zájmy z USA, aby se uprchlíci dostali do Evropy

18.10.2017 17:03

V Rakousku před několika dny vyšla dlouho očekávaná kniha „Flucht – Wie der Staat die Kontrolle verlor“, kde se její tři autoři zamýšlejí nad dopady migrační krize na dění v Rakousku i celé Evropě. Jak již napovídá samotný název, „prouprchličtí politici“ svoji úlohu dle autorů příliš nezvládli.

V Rakousku vyšla výbušná kniha. Odhalila mimo jiné jisté zájmy z USA, aby se uprchlíci dostali do Evropy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Od pondělka jsou po Francii rozváženi uprchlíci, kteří doposud žili v ilegálním táboře u přístavu Calais

Jak zmiňuje server Salzburg24, migrační krize rozdělila a změnila Rakousko. Novináři Christian Ultsch, Thomas Prior a Rainer Nowak se snaží ve své knize rozkrýt všechny procesy, které vedly k rozhodnutí otevřít hranice. Při přípravě knihy hovořili s ministry, vysokými úředníky, velvyslanci, dobrovolníky i zástupci humanitárních organizací. „Autoři knihy naznačují, jak Rakousko a další země kvůli humanitárním důvodům ztratily kontrolu nad děním a jak se ji snažily získat zpět.“

Klíčovým rozhodnutím několik měsíců po vypuknutí migrační krize bylo uzavřít tzv. balkánskou trasu, po které se na evropský kontinent dostávala většina migrantů z Blízkého východu. „Autoři knihy odkryli doposud nepříliš známou skutečnost, že nejvyšší američtí političtí představitelé se ve většině případů stavěli proti uzavření balkánské trasy. Stejný názor potom měla mezi evropskými politiky také německá kancléřka Angela Merkelová.“

Naopak rakouský ministr zahraničí a integraci Sebastian Kurz se stavěl pro tento návrh. Rakousko také jako první omezilo počet přijatých migrantů. To samé potom učinily i další státy a v konečném důsledku tak došlo k uzavření balkánské trasy. Jak ovšem autoři knihy zmiňují, kariéra aktuálně příštího kancléře Rakouska tehdy visela na vlásku. Nikdo tehdy netušil, jestli tentok krok bude v praxi účinně fungovat. „Šlo v podstatě o riskantní experiment,“ píše server.

Z Kurze se i díky jeho postojům k migraci stala politická hvězda. Ale jako první přišlo s návrhem na uzavření balkánské trasy Slovinsko. „Není tak moc důležité, kdo byl první a zaslouží si tak nějaké vyznamenání. Pravda je ale taková, že celý ten proces jsme zahájili my,“ říká v knize slovinský ministr vnitra Bostjan Sefic. Nicméně rozhodující „domino efekt“ vyvolalo právě Rakousko a stejně tak Maďarsko, které vztyčilo plot na svých hranicích a poslalo (společně s dalšími) policisty k makedonským hranicím.

Migrační krize měla v mnoha zemích i své politické důsledky. Konkrétně v Rakousku dle autorů knihy skončila politická kariéra kancléře a šéfa SPÖ Wernera Faymanna, který přirovnal maďarskou vládu na podzim 2015, kdy vztyčila na hranicích plot, k nacistům a vehementně propagoval liberální migrační politiku. „Naopak hvězda již tehdy oblíbeného Kurze se rozzářila naplno; a i v důsledku jeho postojů v oblasti migrace se nyní s největší pravděpodobností stane novým kancléřem.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…