Válečný veterán z Afghánistánu uklidňuje: Každý muslim není špatný. Spousta rodin žije způsobile

27.11.2015 21:10

Podle válečného veterána z Afghánistánu Pavla Stehlíka si společnost odvykla po rozpadu bipolárního světa v roce 1989 dělat něco pro svou bezpečnost. V pořadu Interview ČT24 dále upozornil, že ne každý muslim je špatný, i když se prý nediví, že se lidé bojí. A vyjádřil se i k nabírání nových členů do armády.

Válečný veterán z Afghánistánu uklidňuje: Každý muslim není špatný. Spousta rodin žije způsobile
Foto: Hans Štembera
Popisek: Konference k 70. výročí účasti 1. čs. armádního sboru na osvobozování území Československé republiky

Stehlík podle svých slov cítí mírné znepokojení, protože se podle něj ukazuje, že si po rozpadu bipolárního světa v roce 1989 společnost odvykla pro svobodu něco dělat. „Predikce jsou vždycky nejisté, hlavně v oblasti mezinárodních vztahů. Situace nutí politiky reagovat ad hoc na sebe navzájem, což situaci ztěžuje,“ řekl posléze k současné situaci na mezinárodní scéně.

Podle něj už tu není takový rozdíl mezi Východem a Západem, protože si mocnosti uvědomily, že je nutné spolupracovat. „Je dobře, že západní státy a Rusko chtějí spolupracovat a chtějí směřovat ty útoky,“ uvedl a dodal, že je vždy třeba si uvědomit sladění politických cílů a jejich reálný dopad, protože vojáci a armáda mají jasně dané, co udělat.

„Není nic jednoduššího, než odříznout Islámský stát od zdrojů jeho peněz. V momentě, kdy odřízneme jejich zdroje, nebudou moci bojovat a ztratí kontrolu nad tím, co oni sami už dobyli,“ prohlásil Stehlík dále v pořadu a dodal, že s Islámským státem a radikálním islámem je třeba bojovat s razantností a tvrdostí.

Středověké podmínky v Afghánistánu

„Myslím si, že dětští válečníci nejsou dobří, ale oni jsou zvyklí bojovat tak, že u nás hledají slabé místo,“ poznamenal později poradce Ministerstva obrany s tím, že například zatímco u nás mají vojáci uniformu, oni ji nemají, což působí jako protipovstalecká činnost.

„Je rozdíl číst Remarqua a jiné autory, kdy staří válečníci popisují, jak jim prolétl granát nad hlavou, a něco jiného si to zažít na vlastní kůži, když vám něco prosviští nad hlavou. Rozbuší se vám srdce, chce se vám zachránit si život,“ popsal, jak to vypadá v boji, a poté vysvětlil, že za jeho působení v Afghánistánu se lidem líbilo, když tam s armádou přijel inženýr, který navrhl lékárnu, armáda to zafinancovala a civilisté si to to mohli sami postavit. „Podmínky, které jsou v Afghánistánu, můžeme přirovnat k našim středověkým podmínkám. Tam se umírá na zánět slepého střeva,“ řekl dále k tamnímu životu.

Nároky k přijetí do armády se možná budou snižovat

Podle Stehlíka mají lidé obecně strach z neznámého, čemuž se ale nelze divit kvůli negativnímu obrazu v médiích a videím, na kterých se vyvolává Alláh. „Je ale nutné si uvědomit, že je spousta rodin, které žijí způsobile,“ připomněl.

V závěru svého vystoupení v televizi se veterán z Afghánistánu vyjádřil i k záměrům nabrat do armády nové členy. „Je vždycky dobré, když si můžete vybírat, protože se s větším počtem zvyšuje procento kvality,“ uvedl a přiznal, že se nicméně možná budou snižovat nároky na přijetí, protože je mezi mladými fenomén upadající fyzické kondice. „Ve chvíli, kdy armáda České republiky přijme vojáka, se počítá s tím, že na sobě bude dotyčný pracovat, protože k tomu má veškeré podmínky,“ vysvětlil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…