Velký rozhovor Asada v ČT: Pro Západ jsem byl zabiják, pak mírotvůrce, pak zase řezník. Mezi uprchlíky ze Sýrie jsou nepochybně teroristé. A přijatelná opozice se samopaly v rukou?

1. 12. 2015 21:33

Syrský prezident Bašár Asad, podle mnohých diktátor, který má na rukou obrovské množství krve vlastních lidí, poskytl exkluzivní interview České televizi. Hodně se mluví o syrské opozici, ale podle Asada v ní nejsou žádní politici, jen žoldnéři a sluhové jiných států. Asad opakovaně zkritizoval Saúdskou Arábii, Spojené státy a další hráče za to, že podporují teroristy. Naproti tomu roli České republiky ocenil.

Velký rozhovor Asada v ČT: Pro Západ jsem byl zabiják, pak mírotvůrce, pak zase řezník. Mezi uprchlíky ze Sýrie jsou nepochybně teroristé. A přijatelná opozice se samopaly v rukou?
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Rozhovor s Bašárem Asadem vedl zpravodaj Michal Kubal, který během třiceti minut položil řadu otázek. Hned v úvodu rozhovoru syrský prezident prohlásil, že jako původním povoláním chirurg chce především zachránit lid své země, a to tím, že bojuje proti teroristům. V tomto boji hraje zásadní roli účast Ruska, které do války v Sýrii vstoupilo na konci září.

„Pokud chcete mluvit o faktech, tak za dobu fungování tzv. Západní koalice proti Islámskému státu, se počet islamistů navýšil,“ upozornil Asad. Vše mění až ruská účast v konfliktu. „Především – nemůžete bojovat proti teroristům a zároveň být ve spojení s jejich podporovateli. Teď mluvím o Saúdské Arábii. To je zkrátka v rozporu,“ doplnil syrský prezident. Hlavní dodávky pro islamisty podle Asada proudí přes Turecko.

Opozice je o vlastenectví. Toto nejsou vlastenci, ale žoldnéři

Dalším aspektem politické opozice je vlastenectví. „Nesmí to být opozice, kterou zformovaly Spojené Státy, Saúdská Arábie nebo Velká Británie. Asad také zdůrazňuje, že nelze za přijatelnou opozici považovat bojovníky se samopaly v rukou. Lidé, kteří ohrožují veřejné budovy, ohrožují lid Sýrie, ti nepředstavují opozici. To je terorismus,“ upozornil prezident.

Syrská vláda nejedná se zmíněnou opozicí, ale s jednotlivými státy uvedené koalice, protože všichni dobře vědí, že tato opozice jen slouží cizím zájmům. Tak to alespoň viděl host. „Jednáme s těmito státy, protože Syřané vědí, jak je to doopravdy. Sektářská nenávist prý byla podporována Saúdskou Arábií a Katarem. Když jednáte s touhle opozicí, tak oni nemají žádné politické požadavky, oni chtějí peníze. Jsou jako žoldnéři, kteří bojují v zájmu jiných. Naproti tomu Rusko pomáhá vládě,“ konstatoval.  

Poukázal také na to, že on k Západu přistupoval vždy v podstatě stejně, měnily se postoje Západu. „Pokud mluvíte o vztazích se Západem, tak v roce 2005 jsem byl zabiják, v roce 2008 mírotvůrce a v roce 2011 jsem řezník,“ shrnul. Tyto změny postojů ale Asada nechávají v klidu. Zajímá ho prý jen to, co si o něm myslí syrský lid. „A jak byste mohl mít podporu lidí, kdybyste je zabíjel? To není možné,“ doplnil prezident. Tímto argumentem se pokoušel vyvrátit nařčení, že je diktátorem. Takže to není pravda.

Mezi uprchlíky od nás jsou i teroristé

Postoj Západu prý nahrává právě teroristům. „Evropské embargo hraje přímo do karet teroristům, každé embargo je proti obyvatelům dané země,“ konstatoval prezident.

Pár slov padlo také o uprchlické krizi. „Pokud jde o uprchlíky, velká část z nich nejsou Syřané. Syrští uprchlíci jsou většinou slušní lidé, ale samozřejmě mezi nimi máte teroristy, to je nepochybné, ale neumíme říci kolik.“ Integrace podle Asada nebude snadný proces.

V rozhovoru zmínil také skutečnost, že Česko ponechalo v Sýrii svého diplomatického zástupce v podstatě po celou dobu konfliktu a Asad si toho velmi váží. Ačkoli před válkou měla Sýrie mnohem vřelejší vztahy s řadou evropských zemí, ty Sýrii opustily. A Česko zůstalo. „A tato země bude teď potřebovat vaši pomoc, váš komunikační kanál, aby se dostala zpět na správnou cestu, myslím v politické rovině.“

„Mnoha lidem, kterým jsme věřili, jsme věřit neměli. Jak přímo v Sýrii, tak mimo ni, hovořím např. o tureckém prezidentovi Erdoganovi,“ doplnil.

Co bude se Sýrií dál?

V poslední fázi rozhovoru hovořil o budoucnosti Sýrie. „Jedinou možností je porazit teroristy, není jiné cesty. Za druhé musíme zachovat sekulární společnost v celé její rozmanitosti a za třetí bude nezbytné provést reformy. Když mě Syřané ve volbách budou chtít, rád zůstanu v prezidentském úřadu, když mě chtít nebudou, odstoupím, s tím nemám problém. Svůj mandát opírám jen a pouze o podporu veřejnosti.“

A kdy bude v Sýrii mír? „Až státy, které jsem zmínil, Francie, USA, Velká Británie, Saúdská Arábie, Katar a další země, přestanou podporovat teroristy. Hned druhý den bude líp a za pár měsíců může být mír,“ konstatoval Asad.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

7:52 První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

TÝDEN V MÉDIÍCH Když šli lidé v roce 1989 cinkat klíči, tak chtěli svobodu. Právě svobodného étosu s…