Zaorálek byl v Kyjevě na oslavě Majdanu. A zde je dohra

23.02.2015 9:02

Účast ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na Pochodu důstojnosti, kterým včera odpoledne v Kyjevě vyvrcholily několikadenní připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím související dění na náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů, zhodnotil na sociální síti Facebook poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Diametrálně odlišný komentář přidal tamtéž analytik Jakub Janda.

Zaorálek byl v Kyjevě na oslavě Majdanu. A zde je dohra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna

Anketa

Je Andrej Babiš nebezpečím pro českou demokracii?

62%
38%
hlasovalo: 14368 lidí

Foldyna sdílel na svém profilu na sociální síti Facebook fotografii, na které je zachycen český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mimo jiné ve společnosti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, litevské prezidentky Dalii Grybauskaité a předsedy Evropské rady Donalda Tuska, kterak si v Kyjevě připomíná první výročí pádu proruského prezidenta Janukovyče a majdanské protesty.

Vedle výše uvedených politiků přijeli mimo jiné i polský prezident Bronislaw Komorowski, německý prezident Joachim Gauck, slovenský prezident Andrej Kiska nebo lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová, jejíž země nyní na půl roku Evropské unii předsedá. Do Kyjeva dorazili také prezidenti Moldavska a Gruzie Nicolae Timofti a Giorgi Margvelašvili.

Účast stranického kolegy na připomínkové akci Foldyna nehodnotí kladně. On sám by prý na uvedené fotce být nechtěl, a kdyby obdržel pozvání, ani by do Kyjeva nejel. Podobně jako nejel na Hrad za tehdejším prezidentem Václavem Havlem, neboť se neztotožňoval s některými jeho názory. „Jednou jsem měl jet jako I. zástupce hejtmana na Hrad. Tam bych musel podat ruku člověku, který považoval bombardování lidí v tehdejší Jugoslávii za humanitární... nikam jsem nejel. Tak by to bylo i tady a dnes,“ napsal do diskuze pod svým příspěvkem. Jsou prý okamžiky v životě i v politice, kdy má gesto hodnotu cti a morálky.

Opačný názor na účast českého ministra zahraničí na Pochodu důstojnosti má politický analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnory. „Jsem rád, že se náš ministr zahraničí účastní kyjevského Pochodu důstojnosti na připomínku Maidanu. Když je náš prezident na druhé straně, tak alespoň někdo hájí čest svobodného národa. Jdou s ním Donald Tusk, prezidenti Německa, Polska, Litvy, Gruzie, Slovenska a Moldavska. Ústavní činitelé z celkem asi dvaceti zemí. Miloš Zeman zatím doma promýšlí, jak urazit Peroutku,“ zveřejnil na stejné sociální síti. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…