Zásadní plán Norberta Hofera: Veliká změna. Dotkne se i Česka

1. 12. 2016 6:35

Rakušané si v neděli zopakují druhé kolo prezidentských voleb. V květnu tyto volby sice vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen, ale ústavní soud druhé kolo označil za neplatné, takže se bude opakovat. A může se stát, že vyhraje kandidát Svobodných Norbert Hofer, který v květnu skončil druhý. A pokud vyhraje, údajně se chystá zrealizovat plán, v němž hraje roli i Česko.

Zásadní plán Norberta Hofera: Veliká změna. Dotkne se i Česka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer

Andrew Stroehlein, evropský ředitel pro média lidskoprávní organizace Human Rights Watch, na sociální síti Twitter naznačil, že Norbert Hofer v podstatě chystá obnovu Rakouska-Uherska, aby střední Evropa mohla hrát silnější roli v rámci EU. Rakousko by nově vzniklý blok států vedlo.

Na tento scénář může dojít, pokud si Rakušané zvolí za prezidenta Norberta Hofera. „Budou Rakušané příště hlasovat pro xenofobního populistu, který slibuje podkopat základy liberální demokracie?“ klade si Stroehlein otázku na sociální síti Twitter. Tamtéž si klade také otázku, co vlastně evropská krajní pravice obdivuje na již takřka sto let zaniklé říši – na Rakousku-Uhersku. České čtenáře o tom informoval server Britské listy.

Celý text naleznete zde.

Anketa

Co říkáte na to, že hospodští zavírají kvůli EET?

hlasovalo: 13321 lidí

Hofer totiž údajně chystá obnovení tohoto svazku, byť v pozměněné podobě. Ještě před svým zvolením navštívil Slovinsko, Českou republiku, Chorvatsko, Srbsko i Maďarsko, kde jednal o vytvoření aliance, která by v rámci EU prosazovala své zájmy. Dělo by se tak pod rakouským vedením, píše Stroehlein.

Kromě toho by Hofer rád vstupoval do domácí rakouské politiky, odvolával ministry a tak podobně. Dosud přitom platilo, že se rakouský prezident držel v politice spíše zpátky a pravomoci, které mu dává ústava, nevyužíval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…