Zděšená Petra Procházková na uprchlické trase: Je to strašné, ti lidi ani netuší, že je moře slané

8. 11. 2015 10:38

Vědí, že se mohou utopit, neumějí plavat. Za cestu, na které jim je zima a mají hlad, zaplatí tisíce eur. Přesto to všechno stojí desítkám tisíc lidí za to, aby nasedli do člunů na moře, které nikdy před tím neviděli. Netušili ani, že voda je slaná. Novinářka Petra Procházková mluvila s uprchlíky v Řecku.

Zděšená Petra Procházková na uprchlické trase: Je to strašné, ti lidi ani netuší, že je moře slané
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Novinářka Lenka Procházková napřed navštívila Turecko a zachytila, jak to vypadá, když se uprchlíci pokoušejí dostat na moře. Peníze převaděčským mafiím předávají mnohem dříve, než se dostanou na pláž a na té následně často zůstanou, protože pašeráci s penězi zmizí, aniž se o své „klienty“ postarají.

Z Turecka potom Procházková přejela na řecký ostrov Chios. Trvalo jí to 40 minut a za cestu zaplatila 25 euro. Uprchlíci platívají za stejnou cestu přes tisíc euro na osobu. A jak se cítí, když dosáhnou řeckých břehů?

„Bylo to šílené, měli jsme člun plný vody, vlny se přes nás valily, děti strašně křičely... Ale dopluli jsme až ke břehu. Manželka vylévala celou cestu vodu. Nevěděli jsme, že je slaná! Tolik nás pálila v obličeji... Ale teď už bude všechno dobré,“ říká mi Achmet z Afghánistánu, který připlul v sobotu dopoledne na Chios, píše novinářka pro server Lidovky.cz.

Prcháme o život

A proč lidé utíkají z Afghánistánu? Před Tálibánem, který posiluje s tím, jak se ze země stahují Američané. Ze země prchají například lidé, kteří pracovali pro vojáky USA jako překladatelé. Ovšem nejen oni. Mezi běženci najdeme třeba Hazáry, které Tálibové považují za nepřátele, jež je třeba vyhladit. Hazárové vyznávají šíitskou verzi islámu. Považují za lepší riskovat život na cestě do Evropy, než čekat, až je Tálibové prakticky jistě zabijí.

Novinářka si všímá ještě jedné věci. Na ostrově Chios se uprchlíků nikdo nebojí, přestože jich tam rozhodně není málo. „Zcela bez problémů stráví na ostrově pár dnů, pak si jako každý jiný občan koupí lístek na loď na pevninu a odplují stejně jako třeba turista... A hlavně, nikdo se jich tady nebojí. A to přesto, že teď tvoří podstatné procento z obyvatel ostrova. Nezvýšila se tady ani kriminalita, ani nestoupl počet krádeží v obchodech,“ uzavírá Procházková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady musí rodina žebrat o peníze a stát jen loni vyplatil parazitujícím neziskovkám miliardy! U Jílkové se mluvilo o zdravotnictví a v publiku to vřelo

22:55 Tady musí rodina žebrat o peníze a stát jen loni vyplatil parazitujícím neziskovkám miliardy! U Jílkové se mluvilo o zdravotnictví a v publiku to vřelo

Platíme si na české zdravotnictví dost peněz prostřednictvím daní, nebo platíme málo, vzhledem k tom…