Zděšená komunistka Konečná: Je Evropský parlament ještě demokratická instituce? Po tom, jak zatočil jeho předseda s Rusy, to prý vůbec není jisté

7. 6. 2015 8:08

Když předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zakázal ruským diplomatům přístup na půdu europarlamentu, výrazně překročil své pravomoce. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to uvedla komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. Se svým stranickým kolegou v EP Jiřím Maštálkou proto napsala Schulzovi otevřený dopis, v němž s jeho reakcí nesouhlasí.

Zděšená komunistka Konečná: Je Evropský parlament ještě demokratická instituce? Po tom, jak zatočil jeho předseda s Rusy, to prý vůbec není jisté
Foto: KSČM
Popisek: Kateřina Konečná, KSČM

Podle Konečné předseda Evropského parlamentu evidentně porušil všechna pravidla, která v Evropském parlamentu jsou, rovněž prý porušil jednací řád europarlamentu. „Tohle si nemůže dovolit udělat sám o sobě, bez toho, aniž by o tom jednala celá konference předsedů. A navíc v tom svém vyjádření vlastně zrušil delegaci, která je ustanovená celým parlamentem. To jsou natolik vážné věci, že si nedovedu představit, že jestli chci pořád věřit, že Evropský parlament je demokratická instituce, tak jak si to může jeho předseda dovolit,“ uvedla Konečná.

Je to, jako kdyby šéf české sněmovny zrušil výbor pro evropské záležitosti

Podle Konečné je to něco podobného, jako kdyby předseda české sněmovny Jan Hamáček rozhodl, že se mu nelíbí, co dělá výbor pro evropské záležitosti, a prostě ho svým usnesením zrušil. „To je ten samý příměr. Schulz se snaží porušovat anebo ohýbat pravidla poměrně často. Ale toto je natolik diametrální, že jsme se chtěli jako europoslanci ohradit, pokud chceme v té instituci i nadále fungovat a působit,“ řekla europoslankyně.

Na otázku, jaký je její názor na sankční seznam, který vydalo Rusko, uvedla, že EU i USA tento seznam znaly už delší dobu. „Nevznikl teď, jen se objevil na veřejnosti. Jestli Schulze k jeho krokům přiměl fakt, že seznam unikl, tak je to politická ubohost,“ prohlásila Konečná.

Je vůbec Schulz člověkem na svém místě?

Uvedla rovněž, že politika vyhlašování sankčních seznamů se jí nelíbí. „Není to správná politika ani jedné strany. Myslím, že by lidé měli vést dialog, a ne vydávat seznamy, kdo kam může jezdit a kdo kam koho pustí. Bohužel jsme si ale jako Evropská unie sami začali a přišla reakce. Co ale udělal Schulz, je prostě za hranicí,“ konstatovala poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná.

Dodala, že obsah dopisu, který spolu s Maštálkou poslali Schulzovi, byl téměř totožný s tím, co napsali kolegové z Evropské lidové strany a z řady dalších. „Nejsme jediní,“ uvedla Konečná s tím, že „po takto bezprecedentním porušení pravidel“ by europoslanci měli zcela vážně uvažovat o tom, jestli je Martin Schulz člověkem na svém místě. A naznačila tak, že bude zřejmě snaha Schulze z jeho předsednické funkce odvolat.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…