Že jsme Balkán? Tam dnes mají lepší zákony než my, spustil nejvyšší žalobce Zeman. A Moravcovi spadla čelist

15.05.2016 13:14 | Zprávy
autor: mp

K Václavu Moravcovi dorazil v neděli v poledne nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten se hned od začátku zhurta pustil do politiků, kteří se vyjadřovali k zatýkání uvnitř ÚOOZ a k zásahu na pražském státním zastupitelství. Před kamerami České televize pochválil pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, ale nakonec spustil palbu i do vlastních řad. Až třetina státních zástupců prý nepracuje tak, jak by měla.

Že jsme Balkán? Tam dnes mají lepší zákony než my, spustil nejvyšší žalobce Zeman. A Moravcovi spadla čelist
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

„Pokud by se prokázalo, že někdo vynášel informace z policie ven, tak je to problém,“ poznamenal k nedávnému zásahu uvnitř Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Co mě překvapuje, je údiv politiků nad formou místo toho, aby se zabývali obsahem. Politici se víc zabývají tím, kdo to šetří, a ne tím, co šetří. Protože to, co šetří, nakonec rozhoduje o tom, zda žijeme v právním státě, či v bezprávním státě,“ konstatoval hned v úvodu před kamerami České televize.

Náš systém si umí poradit se zločincem

Řadě politiků se nelíbí, že případ, který se dotýká policie, neřeší Generální inspekce bezpečnostních sborů, ačkoli by mu to náleželo. A vzpomeneme-li si na kauzu Vidkun, tak je to již podruhé. Zeman k tomu v obecné rovině poznamenal, že pro to zřejmě existují nějaké důvody.

Domnívá se však také, že je dobře, že byla založena GIBS. „Je to dobře a je třeba dát tomuto útvaru ještě čas. Myslím si, že není dobře, že jsou pracovníci tohoto útvaru odměňováni stejně jako jiní policisté. Tam by měli být elitní vyšetřovatelé a tomu musí odpovídat i ohodnocení. Ale situace se postupem času zlepšuje,“ uklidňoval diváky Zeman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…