Zeman škodí ČR a celé EU. Rusku ta agrese neprojde. Tak pohovořil v ČT geopolitolog Romancov

12.05.2015 21:01 | Zprávy
autor: mp

Prezident Ruské federace nejednal s českými prezidenty Milošem Zemanem a Václavem Klausem jako rovný s rovným. Tito politici mu sehrávají jen roli užitečných idiotů. Tak to alespoň vidí politický geograf Michael Romancov, který si v úterním Interview ČT24 kladl otázku, proč Zeman tolik poškozuje EU. A pokud jde o schůzku ministrů zahraničí Spojených států a Ruska, prý se dokázali shodnout možná tak na tom, že mají hezké počasí.

Zeman škodí ČR a celé EU. Rusku ta agrese neprojde. Tak pohovořil v ČT geopolitolog Romancov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Politický geograf Michael Romancov byl hostem úterního Interview ČT24. Věnoval se především dnešní schůzce ministrů zahraničí Spojených států a Ruska. „Já si umím představit, že tam byla příjemná atmosféra, ale to neznamená, že se pohledy obou zemí sblíží, na to mají mezi sebou moc rozporů. Možná si dokázali popovídat o tom, jaké máme hezké počasí, ale to je všechno,“ konstatoval Romancov.

V zájmu Západu ani Ruska není rozpoutání velké války

Rusko na vojenské přehlídce předvedlo nové zbraně, upoutalo na sebe pozornost a teď chce dál jednat se Západem. Otázkou je, zda na jednání přistoupí Západ, protože Rusko zatím mnoho nepředvedlo. „Rusko pošlapalo mezinárodní principy, já jsem přesvědčen, že mu to nesmí projít, a také mu to podle mého soudu neprojde,“ uvedl host. Ještě před anexí Krymu bylo Rusko předvídatelným partnerem na mezinárodní scéně, ale po okupaci Krymu se to změnilo. Rusové sice budou svou agresi obhajovat hrozícím útlakem ruského obyvatelstva na Krymu a budou se jako příkladu dovolávat Oděsy. Romancov uznává, že se v oděském Domě odborů odehrál masakr, ale naštěstí šlo o ojedinělý jev.

A pokud Rusko tvrdí, že muselo obsadit Krym, aby si tam námořní základnu neudělaly Spojené státy, tak si politický geograf klade otázku. „Proboha, co by tam NATO dělalo?“ V zájmu Ruska ani Západu není rozpoutání velké války, protože její dopady by přesáhly jakékoli důsledky obsazení Krymu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…