Zkušený lidovec bije na poplach. Data pacientů jsou prý v ohrožení

26. 1. 2016 21:54

Návrhu na zamítnutí bude ve Sněmovně patrně čelit novela o zdravotních službách, která mimo jiné zřídí nový neveřejný registr zdravotníků a modernizuje další databáze. Jeho podání ohlásil lidovec Ludvík Hovorka v souvislosti s pochybami o ochraně dat. Sněmovna dnes druhé čtení předlohy nedokončila. Kdy se k ní vrátí, není jasné.

Zkušený lidovec bije na poplach. Data pacientů jsou prý v ohrožení
Foto: Archiv LH
Popisek: Ludvík Hovorka

V souvislosti s uchováváním citlivých dat, a to i pacientů, označil Hovorka registry za nebezpečné. Soudí, že pokud by někdo podal v tomto ohledu stížnost Ústavnímu soudu, vyhrál by. Původní registr zdravotnických pracovníků zanikl před třemi lety právě kvůli nálezu Ústavního soudu. Neveřejností by se mělo vyhovět námitce soudu, který zrušil databázi zejména kvůli neoprávněnému zásahu do soukromí zdravotníků.

Bez registru je ale podle ministerstva zdravotnictví obtížné sledovat demografický a kapacitní vývoj populace zdravotnických profesionálů, analyzovat dostupnost jejich služeb pro lidi nebo předvídat potřebné vzdělávací kapacity.

Díky registrům bude možné zrušit řadu statistických zjišťování

Novela taky zřizuje Národní registr hrazených zdravotních služeb, Národní diabetologický registr a Národní registr intenzivní péče. Údaje z nich mají podle ministerstva přispět ke zkvalitnění zdravotní péče a ke zpřesnění stanovování úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Odpadne prý taky administrativa, díky registrům bude možné zrušit řadu statistických zjišťování.

Poslankyně ANO Jana Pastuchová avizovala pozměňovací návrh, na jehož základě by vznikly i registry náhlých zástav oběhu. Díky nim by bylo podle ní možné hodnotit kvalitu záchranné služby a pohotovostní nemocniční péče.

Novela jasně stanoví, že registry budou spadat pod Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se jen tak nevidí: Zeman zdrbal hlavu Medveděvovi za článek o roce 1968. Ten se kál a kál... FOTO + PLNÝ PŘEKLAD

13:12 To se jen tak nevidí: Zeman zdrbal hlavu Medveděvovi za článek o roce 1968. Ten se kál a kál... FOTO + PLNÝ PŘEKLAD

Prezident Miloš Zeman se při setkání s ruským premiérem Medveděvem ohradil proti lživému článku o so…