Jan Čermák: Akcie mohou díky Iránu našlápnout k novým maximům

25.11.2013 16:47 | Zprávy

Akciovým trhům, které jakoby ztratily jakéhokoliv přirozeného nepřítele, se daří.

Jan Čermák: Akcie mohou díky Iránu našlápnout k novým maximům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Minulý týden padly dvě magické hranice, když se americký akciový index Dow Jones ocitl nad magickou hranicí 16000 bodů, přičemž jeho respektovanější kolega index S&P500 zdolal kulatých 1800 bodů. Připomeňme, že již dříve německý index DAX pokořil magických 9000 bodů. Dodejme, že pro Dow Jones, S&P500 a DAX jsou to všechno samozřejmě nová maxima, přičemž tyto akciové indexy byly letos v plusu o přibližně 20 procent. Dnes přitom může být ještě lépe, neboť Írán uzavřel se Západem nadějnou dohodu, která sníží geopolitické riziko zahrnuté v ceně ropy a celkově vylepší vyhlídky pro mezinárodní obchod.

A právě ceny ropy, plynu a vůbec fosilních paliv jsou nedílnou součástí současných úspěchů hlavních akciových trhů. Objev břidličného plynu a rozmach jeho těžby v USA spolu s obrovskými investicemi vyspělých západoevropských zemí v čele s Německem do alternativních zdrojů elektřiny dokáží držet ceny energií na uzdě, ačkoliv globální ekonomika se vzmáhá.Vedlejším efektem větší soběstačnosti Západu v otázce energetických zdrojů je pak podstatně menší hrozba nestability na Blízkém východě pro evropskou a americkou ekonomiku. To se konec konců hezky ukázalo na konfliktu v Sýrii, který se globální ekonomiky prakticky nedotknul, přičemž samozřejmě padala silná slova o tom, že je potřeba potrestat použití chemických zbraní silou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Odvážné fotografie a nezávislé osobnosti

15:22 Petr Hampl: Odvážné fotografie a nezávislé osobnosti

Denní glosy Petra Hampla.