Lukáš Kovanda: Proč Švýcarská národní banka opustila svůj intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?

15.01.2015 18:03 | Zprávy

Švýcarská centrální banka dnes nečekaně ukončila intervenční režim na franku. Zrušila přes tři roky držený minimální směnný kurz na úrovni 1,20 franku za euro a způsobila tak skokové posílení švýcarské měny vůči dolaru, euru i české koruně. Banka zároveň srazila depozitní sazbu hlouběji do záporu, stanovila ji na -0,75 procenta. V reakci na její zásah se také dnes propadlo euro, a to na své jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna klesla až na 1,1575 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003.

Lukáš Kovanda: Proč Švýcarská národní banka opustila svůj intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Co vlastně stálo za překvapivým krokem Švýcarské centrální banky?

Je třeba jej vidět v kontextu aktuální debaty o pravděpodobném spuštění kvantitativního uvolňování v eurozóně. To bude nejspíše oznámeno již na nejbližším měnověpolitickém zasedání Evropské centrální banky, 22. ledna.

V rámci kvantitativního uvolňování se Evropská centrální banka zřejmě uchýlí k odkupu vládních dluhopisů členských zemí eurozóny. Bude se tak snažit podnítit úvěrovou činnost v rámci eurozóny a zmírnit sílící deflační tlaky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

Nemyslíte, že byste jako politici měli respektovat především názor většiny lidí?

Ne jen odborné veřejnosti? Jeden příklad za všechny. Podle různých průzkumu většina Čechů nechce Euro, a vy ho přesto prosazujete. Tak kde je pak nějaký respekt? Nehledě na to, že proti přijetí Eura je třeba i řada odborníků a ekonomů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dočkáme se německých platů?

11:24 Jiří Paroubek: Dočkáme se německých platů?

Jednou z mnoha pověstných podařených hlášek premiéra Fialy se stal jeho slib, že pokud zůstane v čel…