Michal Kozub: Spanilá jízda ekonomiky pokračuje

14.08.2014 10:44 | Zprávy

Ekonomice se rozhodně dařilo i ve druhém čtvrtletí. Nic na tom nemění nevýrazný výsledek v mezičtvrtletním srovnání. Ekonomika se posunula opět o kus dál a je relativně v dobré kondici. Relativně proto, že je stimulovaná různými popudy z vnějšku k tomu, aby byla v dobré situaci. Je to uvolněná měnová politika, kdy úrokové sazby jsou nízké. A také jsou to devizové intervence, které pomáhají exportérům.

Michal Kozub: Spanilá jízda ekonomiky pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkově ekonomika meziročně vzrostla o 2,6 %. Je fakt, že v loni ekonomika touto dobou byla téměř na dně, propadala se v druhé vlně krize. Proto mírně nižší srovnávací základna pomohla k dobrému výsledku. I tak jde ale o dobrý výsledek.

Obory, které vytáhly ekonomiku z krize, jsou zjevné na první pohled. Je to zpracovatelský průmysl. Konkrétně výroba aut, která mohutně rostla, a táhla celou ekonomiku z problémů. K tomu se přidávají obory jako výroba elektrických zařízení, počítačů, optických přístrojů atd. Po dlouhé době také stavebnictví přestalo být brzdou ekonomiky a začalo se dostávat do kladných čísel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Danění firem

Proč se prodej firmy nad 40 milionů nebude muset danit, ale nižší ano? Proč vůbec firmy od prodeje osvobozovat? Co takhle třeba zrušit nějaké nesmyslné daně co platí řada z nás? Proč jdete na ruku jen těm velkým?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dvojí metr

15:57 Ivo Strejček: Dvojí metr

Denní glosa Ivo Strejčka