Otázka týdne z VZP XLVII.

21.11.2016 18:10 | Zprávy
autor: VZP

Podléhá odvodům zdravotního pojištění také to, když si přivydělávám prodejem na internetu? Jsem na mateřské dovolené a prodávám přes on-line bazary oblečení.

Otázka týdne z VZP XLVII.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Klíčové je rozhodnout, zda popsaný druh příjmů patří mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nebo jde o jinou možnost.

O příjem ze samostatné výdělečné činnosti by nešlo, pokud by se jednalo o tzv. ostatní příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů) nebo o příjmy, které nejsou předmětem daně. Ty nepodléhají odvodu zdravotního pojištění. Předmětem daně by příjem z prodeje nebyl, například kdybyste prodávala vlastní oblečení nebo oblečení svých dětí. Tedy situace, kdy nekupujete a následně neprodáváte oblečení za účelem dosažení zisku. O tzv. ostatní příjmy by se mohlo jednat, jestliže by činnost – přestože jde zjevně o opakovaný příjem – byla svým charakterem nahodilá.

Nejpravděpodobněji však příjmy z prodeje na internetu jsou příjmem ze samostatné výdělečné činnosti, a pak je třeba plnit všechny povinnosti osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Není přitom podstatné, zda máte živnostenský list! Jde-li o příjem ze samostatné výdělečné činnosti (podle § 7 zákona o daních z příjmů), musíte být přihlášena u své zdravotní pojišťovny jako OSVČ a odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného. Žena na mateřské (za kterou platí pojistné na zdravotní pojištění stát) sice jako OSVČ nehradí zálohy v zákonem stanovené minimální výši, ale musí hradit zálohy vypočtené podle skutečné výše svých příjmů dle Přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za předchozí rok. Tyto zálohy mohou tedy být nižší než stanovené minimum.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.