Langšádlová (TOP 09): Špatná předpověď Bohuslava Sobotky

03.02.2013 10:28 | Zprávy

Šéf opoziční ČSSD rád zdůrazňuje, jak vládě a ministrovi financí nevycházejí předpovědi makroekonomických ukazatelů a daňových příjmů.

Langšádlová (TOP 09): Špatná předpověď Bohuslava Sobotky
Foto: red
Popisek: Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09

Pokud se však seznámíme s jeho vlastními predikcemi z poslední doby, zjišťujeme, že také není nijak obzvláště úspěšný.

Podívejme se, co napsal na svůj blog v polovině června minulého roku: „Ačkoliv vláda tvrdí, že letošní schodek státního rozpočtu skončí na 105 miliardách korun, je květnová sekera (79 miliard) nominálně téměř stejná, jako v loňském roce (81 miliard), kdy ale deficit rozpočtu na konci roku dosáhl 142 miliard korun! Za pouhých pět měsíců už vláda vytvořila deficit ve výši 75 % celoročního plánu… tak je zřejmé, že ministr Miroslav Kalousek už zase nedodrží Sněmovnou schválený deficit.“ Připomeňme, jak to dopadlo. Ministr financí nakonec dodržel Sněmovnou schválený deficit, ten byl o něco nižší (101 mld. Kč) než schválený plán a k tomu se ještě meziročně snížil o více než 40 mld. Kč.

Velmi se divím, že jako bývalý ministr financí zcela „zapomněl“ na skutečnost, že na základě několika měsíců roku nelze vynášet žádné definitivní soudy ohledně celoročního vývoje. Ze svého předchozího působení by měl přece vědět, že naplňování příjmů státního rozpočtu a především čerpání výdajů neprobíhá plynule v rámci celého roku, ale stává se předmětem určitého kolísání. To je dále ovlivňováno řadou faktorů, včetně vlivů mimořádných a jednorázových, např. změny legislativy typu uplatňování DPH na vstupu či změna vyplácení záloh na regionální školství, které znemožňují jednoduché meziroční porovnávání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Rekordní vedra zabíjejí lidi po celé Evropě

7:04 Farský (STAN): Rekordní vedra zabíjejí lidi po celé Evropě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vlně veder, která sužují Evropu.