Víkend v Babylonu. Změnilo se něco u KSČM? Politolog hodnotí rudé

22.05.2012 21:45

Některé události se nejlépe hodnotí s chladnou hlavou a s odstupem času. Politolog Pavel Kopecký strávil celý víkend na libereckém volebním sjezdu KSČM a pro ParlamentníListy.cz pak exkluzivně sepsal své postřehy a poznámky z události, které nezvykle mnoho času věnovala také veřejnoprávní média. Co se hnulo u komunistů?

Víkend v Babylonu. Změnilo se něco u KSČM? Politolog hodnotí rudé
Foto:
Popisek:

„Časy se mění a my se měníme s nimi“ říkávali antičtí Římané. Platí to po všechny časy a platí to tím pádem i pro staromilskou Komunistickou stranu Čech a Moravy. O víkendu se delegáti vlivné partaje sešli na řádném sjezdu v Liberci. Neodolal jsem a vyrazil do města pod Ještědem za atmosférou a procesy jejich rokování.

Nekladl jsem si očekávání extra proměn, spíš takový pokrok v mezích zákona. Ale přesto mohlo jít o tok spoluurčovaný prostorem, jenž vznikl potížemi evropské i české ekonomiky či vážícím se růstem preferencí KSČM. Existují přeci výzkumy veřejného mínění, které českým komunistům přisuzují pomyslnou stříbrnou příčku. S odstupem za vedoucí sociální demokracií a s nevelkým předstihem před ODS.

Je to bezpříkladný údaj, levicově zabarvený náznak, že ve společnosti především konečně přestává fungovat mnohaletá masáž sdělovacích prostředků. Vymývání mozků prostřednictvím médii někdy nepředstavitelně konformních s vládnoucím proudem. Což je v našich dějinách jaksi obvyklé, že? 
Odpovídající propaganda do sebe uzavřených bratrstev, chcete-li mediokracie, nesměřuje zpravidla jinam, než k neustálému ostouzení komunistů a skrze ně celé levice. Nedej přece bůh, aby vznikly poměry příbuzné bratrskému Slovensku. K němu na okraj připodotýkám, že tam opět – jako za normalizace – vycházejí knihy autorů (včetně řady českých), jež by v Česku na růžích ustláno neměly. Vyjít jednoduše „nemohly“.

Ale objektivně vzato si Komunistická strana Čech a Moravy může za leccos sama. Snadno poskytuje materiál k podobným tažením. Samotné liberecké rokování nebylo výjimkou. Mezi asi 460 delegáty průměrného věku 57 let (pod věkovým průměrem celé strany!) se našlo nemálo starých i mladých, kteří se neštítili nechutných frází. Začasté se sice dalo poznat, že jakoby mluví o počasí a obstarožním floskulím v jádru nevěří. Anebo nemají, co jiného říct a mluvit před publikem musí. Nicméně pěkné to nebylo. Z řady politických či diplomatických důvodů jim však ani organizátoři nedávají dobrý příklad: vedle pozdravného dopisu liberecké primátorky byla zmiňována i zdravice od Korejské strany práce. Nejspíše by si měli aparátníci ujasnit, zda je jim bližší košile, nebo kabát.   

Speciálně, když vidno, jak jsou někteří přítomní novináři natěšení na to, aby mohli v relacích odříkávat právě ony pohodlné, mnohaleté fráze. De facto obdobným způsobem bezmyšlenkovitě žvanit jako zmínění političtí aktivisté. Okrajový proud, do nějž náleží i někteří „komsomolci“; junáci nezřídka málo odlišní od příznivců radikálních doktrín z druhé části politického spektra. 



Je to nicméně bizarní a školácké poskytovat jim pole k širšímu jednání. Plyne z toho složitost vnitřních poměrů komunistické strany. Spousta chodeb v Labyrintu, zájmový Babylon. Tak se koneckonců jmenoval turistický komplex, obří kapitalistický „eden“ na místě zrušené textilky, kde bojovníci za lepší zítřky o víkendu rokovali.

Měli o čem. Extrémně špatná pravicová koalice a globální hospodářská krize jsou neopakovatelnou konstelací k dalšímu „znormálňování“ KSČM v očích veřejnosti. Nechtěně legitimizované i Nečasovým kabinetem, jenž byl nucen „svým“ radikálům (třeba jistému bývalému agentu Stb) znovu vzkázat, že komunisty není za co žalovat.

Po pravdě se však partaj se sídlem v ulici Politických vězňů nepřipravila dobře. Mluvilo se o nadcházející změně světového uspořádání a americkém imperialismu, leč s obvyklou bezbarvostí. Nevěrohodně. Mými nejsilnějšími dojmy byly tudíž rozmluvy se vzdělaným poslancem Jiřím Dolejšem nebo kosmonautem Remkem, ironizujícím starší „evropské“ výkony Alexandra Vondry.

VIII. sjezd Komunistické strany Čech a Moravy samozřejmě nebyl jen něčím na pomezí byrokratizovaných (ideologických) rituálů nebo setkání starých kamarádů. Predikovatelná porážka Stanislava Grospiče, zčásti kandidovaného za účelem naplnění touhy po obecně dynamičtějším pohybu struktury, či dosti rozumný výběr místopředsedů, to vše vyhlíží spíše příznivě. Použiji-li s dovolením nadsázku jednoho kolegy, čeští komunisté – dodávám, že v rámci svého zkostnatělého tempa – nabízejí místo tváře gottwaldovské tvář šmeralovskou. Pokud se to dále potvrdí, tak tento „návrat do minulosti“ by mohl být návratem k budoucnosti…

Autor je politolog

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kopecký Pavel

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…