A pane Horáčku, co ty vaše týdny neklidu? Zdeněk Zbořil se baví nad startem kampaně na Hrad a odhaluje nový tah Miloše Zemana

13.03.2017 7:15

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Strana a vláda budou myslet na dělníky, zaměstnance a na ostatní pracující.“ Politolog Zdeněk Zbořil glosuje v dnešním hodnocení uplynulých dnů sjezd ČSSD i s notnou dávkou ironie. Konstatoval, že v zákulisí jeviště ČSSD už je rozhodnuto, a v souvislosti s průběhem sjezdu zmínil také slovo autopsie, když připomenul, že „se používá i ve významu pitevní autopsie a myslí se tím ohledání mrtvého“. K názoru poslance Vítězslava Jandáka o tom, že sociální demokracie už nemůže dohnat hnutí ANO, ovšem podotýká: „Pomoc z ‚deep EU‘, nebo dokonce snad i ze IV. internacionály jistě přijde a ‚vyrábět kompro na Babiše‘ umíme i u nás.“

A pane Horáčku, co ty vaše týdny neklidu? Zdeněk Zbořil se baví nad startem kampaně na Hrad a odhaluje nový tah Miloše Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„‚Strana se semkla‘ okolo svého předsedy, dříve se říkalo okolo ústředního výboru, delegáti odhlasovali Sobotkovy návrhy podle hesla ‚V jednotě je síla!‘.“ Tak komentuje politolog Zdeněk Zbořil víkendový sjezd ČSSD s tím, že ani čtení nudného programu nepřineslo nic jiného než slib, že ČSSD bude myslet na lidi. „A za tím vším byla víra, že lidé by jim to měli zase jednou uvěřit. Majstrštyk roku 2013, církevní restituce, se někam ztratil a strana a vláda budou myslet na dělníky, zaměstnance a také na ostatní pracující. Bude-li na ně myslet jako při uskutečňování akce ‚Severozápad‘, bude zřejmě myslet jen na některé lidi a možná i jen na některé přátele a přítelkyně. Možná ani nebude vadit, že jich zase trochu ubylo. Alespoň se to všechno bude jednodušeji rozpočítávat,“ doplňuje analytik. Posteskl si také nad tím, že se více nemluvilo o tom, zda ti lidé, na které budou sociální demokraté myslet, budou občané ČR nebo EU, anebo také lidé odjinud, kteří k nám budou „přesídleni“. „ČSSD ve svém obdivu k EU tak trochu rozvíjí dědictví těch tradic sociální demokracie, které jsou spíše internacionální než národní, a to přestože mnozí její členové začínali svou politickou kariéru u národních socialistů,“ říká Zbořil.

Přesto u některých vystoupení politiků se doktor Zbořil pozastavil: „Pro nás nezaujaté byla zajímavá jen některá vystoupení jednotlivců, kteří se snažili vysvětlit dvěma třetinám delegátů sjezdu, že by se měli déle bavit o lidech a méně o popsané makulatuře. Ale těm se věnovala menší pozornost, i když to byli takové autority jako pánové Zimola, Tejc nebo Jandák.“ Připojil také postřeh o tom, že sjezd obcházel strach z toho, jak to na podzim dopadne. „Podle mého názoru ale zbytečně, protože v zákulisí jeviště ČSSD je už rozhodnuto. Anebo si to alespoň myslí celá nově zvolená reprezentace strany,“ podotýká politolog zkušeně.

Zbořil: „Autopsie paní Ryšánkové je docela přesná.“

Nad sjezdem sociálních demokratů se o víkendu zamyslela také analytička Irena Ryšánková, vůbec jí totiž nepřipomínal sjezd politické strany, kde by se diskutovalo, bojovalo a strana „žila“, ale spíše totálně nudnou konferenci suchopárných úředníků. „Bylo smutné vidět sjezd strany, která rezignovala. Na sebe, na budoucnost, na všechno. Strany, která umírá v tichu sjezdových chodeb brněnského výstaviště,“ uvedla. Jenže měli sociální demokraté vůbec na vybranou? Žádný protikandidát nebyl a měnit vedení pár měsíců před volbami? „Autopsie paní Ryšánkové je docela přesná. Možná že by si někteří ze 700 delegátů mohli vzpomenout, že slovo autopsie se používá i ve významu pitevní autopsie a myslí se tím ohledání mrtvého,“ reaguje na slova Ryšánkové Zbořil. „A to, že aranžmá volebního sjezdu bylo takové, aby se zvýraznila nevýraznost staronového předsedy a jeho věrných, může vést až k tomu, že ČSSD se bude zdát podobně neatraktivní i jejím voličům. Těch je dnes okolo 22 tisíc a musí přivést k urnám nejméně 960 tisíc, aby to jakž takž dopadlo. Ale raději víc. To je poměr 1 : 48, a tak bude ještě několik měsíců po sjezdu nad čím přemýšlet,“ doplnil.

Leccos lze dohnat bez výkřiků a potichu…

Exministr kultury a poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák se domnívá, že strana nemůže porazit ve sněmovních volbách ministra financí Andreje Babiše. Uvedl to v rozhovoru pro server Blesk.cz s tím, že bude asi proklet. „Naproti je Babiš a Babiš jede strašně rychle nahoru,“ uvedl, navíc je prý nereálné, aby strana tento stav zvrátila. „Ty výkřiky, že teď to doženeme a vyhrajeme, tak si myslím, že ne,“ dodal. „Pan poslanec a exministr Jandák je temperamentní politik, který nejde daleko pro jakékoli rázné slovo. Jeho stranické a parlamentní zkušenosti mu dávají právo jakkoli jinak než my odhadovat, jak to dopadne, ale to ještě neznamená, že musí mít pravdu,“ uvedl ke slovům Jandáka politolog. „Víme přece, že se ještě žádné řádné i předčasné volby do PS PČR neobešly bez věcí neočekávaných a skandálních. Tak proč by tomu mělo být tentokrát jinak. Pomoc z ‚deep EU‘, nebo dokonce snad i ze IV. internacionály jistě přijde a ‚vyrábět kompro na Babiše‘ umíme i u nás. Hlavně aby to bylo publikováno krátce před otevřením volebních místností a ti kompromitovaní a dehonestovaní se už nemohli bránit. Pak by to ‚šlo dohnat‘ bez výkřiků a potichu. Nástroje silových složek státu k tomu jsou, jak bychom mohli parafrázovat jednoho s bývalých předsedů ČSSD, a nezapomínejme, že se výsledky voleb dají ovlivnit i  jinak. A co teprve Putinova pátá kolona a jeho pověstní hackeři, před kterými se hroutí kdysi všemocná CIA nebo NSC!“ popsal Zbořil.

„Není i předseda ČSSD součástí Babišova spiknutí?“

V proslovu premiéra a staronového předsedy ČSSD na sjezdu zazněla také rázná slova na adresu vicepremiéra Andreje Babiše. „Andrej Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který ve skutečnosti nemá rád demokracii. Je to člověk, který chce v naší zemi získat absolutní a nekontrolovatelnou moc. A použije k tomu všechny prostředky. Včetně neomezeného populismu.“ Nutno dodat, že Andrej Babiš rychle úder vrátil s tím, že nechápe, proč je s ním tedy Sobotka ve vládě, a zmínil, že sám premiér je po tlakem lobbistů. „Pan Sobotka obviňuje Andreje Babiše z úmyslů, které jsou na hranici ohrožení bezpečnosti státu a jeho politického systému. Je skutečně potom s podivem, že s ním vytvořil a tvoří koaliční vládu a že s takovým člověkem už několik let spolupracuje,“ kroutí hlavou Zbořil. A přidává pár řečnických otázek k věci: „Jak se spolu na zasedáních vlády baví? Přitakávají si, nebo si navzájem nadávají? Není i pan předseda ČSSD součástí Babišova spiknutí za účelem zničení demokratických pořádků v ČR, jak je definuje Ústava ČR? A kdo s nimi na tomto útoku proti ČR ještě spolupracuje? Pan Bělobrádek? To by pak ČSSD zbyli přátelé jen v ODS a TOP 09. A komunisté, o kterých dokonce pan Sobotka mluvil před sjezdem jako o potenciálních spolubojovnících, byli na sjezdu zase opomenuti. Snad bychom mu proto jako varování mohli připomenout obehranou odrhovačku o plotě a kůlu.“

Horáček hádá z kávové sedliny, Zeman opisuje Mitteranda

Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude znovu kandidovat. Na tiskové konferenci také upřesnil: „Rozhodl jsem se nevést žádnou osobní prezidentskou kampaň. Budu až do poslední chvíle plnit všechny své prezidentské povinnosti. Všichni ostatní kandidáti zcela logicky budou formulovat to, jak si představují výkon prezidentské funkce. Připadal bych si jako blázen, kdybych tak činil já. Voliči tak budou moci porovnávat představu jednotlivých kandidátů s reálným výkonem prezidentské funkce. Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. Nebudu ani na případné útoky odpovídat,“ sdělil s tím, že se nebude účastnit ani rozhlasových a televizních diskusí. Jeho soupeř, producent Michal Horáček, už reagoval slovy, že takto Zeman naruší demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny. „Pan Horáček opět tak trochu hádá z kávové sedliny. Prezident Zeman naopak trochu opisuje od Francoise Mitteranda, který byl ve svém druhém termínu úspěšný, aniž se zúčastnil předvolebních diskusí. Ty se i v zemích ‚se zavedenou demokracií‘ zvrhávají v hašteřivé pokřikování někdy zcela bezvýznamných kandidátů a kandidátek a ‚demokratickou platformu‘ (jak by řekl dědek Štička ze Šolochovovy Rozrušené země) spíše uvádějí do chaotického stavu jen zdánlivě ‚stejných pravidel pro všechny‘,“ uvedl Zbořil a pokračoval: „Už přece Aristoteles odkázal studentům FF UK, mezi které patří i pan Horáček, poučku o tom, že chtějí-li všichni všechno rovné pro všechny, zvrhává se demokracie v tyranii. Koneckonců předvolebních debat se může účastnit nebo neúčastnit, kdo chce a jak chce, jejich povaha, doba trvání a počet (třeba od jedné do patnácti) nikdo nepřikazuje. Ani prezident republiky, ani zákon. Je to u nás jen takový nepříliš zažitý a také nepříliš osvědčený zvyk. Nebo snad zlozvyk?“ ptá se. Zbořil ale zároveň upozorňuje: „Jiná námitka by byla, zda prezident republiky neměl přednost před ostatními, když si mohl dělat svou propagandu po celé čtyři roky svého prvního termínu. Takovou výhodu sice má, ale i s tou ústava počítá, protože mu nedovoluje kandidovat ve více než dvou po sobě jdoucích termínech.“

Gazdík má v mnohém pravdu, ale také se mýlí

V nedělní Partii šéf STAN Petr Gazdík Zemana také kritizoval za to, že odmítl vstoupit do konfrontace s ostatními protikandidáty za jasně daných podmínek v debatách. „Já to nepovažuji za příliš uctivé k těm protikandidátům,“ sdělil na adresu hlavy státu Gazdík. Smyslem kampaně podle něj je konfrontovat jednotlivé uchazeče, tak aby si mezi nimi voliči mohli vybrat. „Podle mého názoru to trochu popírá smysl té kampaně. Miloš Zeman přitom vede kampaň permanentně, jezdí po krajích. Pan prezident využije také svého mluvčího v kampani, protože pan Ovčáček občas říká věci, které mi hlava nebere,“ kroutil hlavou Gazdík. Zdá se mu, že Zeman občas nechává Ovčáčka dělat špinavou práci, což se v kampani nehodí. Gazdík doufá, že Ovčáček při ní zůstane stranou. „Pan Gazdík má v mnohém, jak jsem již uvedl, pravdu. Ale mýlí se v tom, že rozhodnutí Miloše Zemana popírá smysl předvolební kampaně. Stejně voluntaristicky bychom mohli tvrdit, že naopak se tím dávají větší šance Zemanovým protikandidátům. Budou mít více času a prostoru na to, aby ukázali, jací jsou a oč jim vlastně jde,“ vysvětluje Zbořil. „A konečně, chce-li se pan Gazdík pustit do diskuse nebo polemiky s prezidentem, ať si najde nějakou jinou vhodnou příležitost a neschovává se za kritiku prezidentova mluvčího. Za ‚špinavou práci‘, o které mluví v souvislosti s panem Ovčáčkem pan Gazdík, lze považovat třeba pokusy o vyhlášení ‚dnů neposlušnosti‘ na Staroměstském náměstí pány Gazdíkem a Jurečkou. K nim si jeho organizátoři původně pozvali známé herce a herečky z pokleslých televizních seriálů, ale pak se toho polekali a statečně odešli. Leckomu to také ‚hlava nebere“‘, i když ji mnozí máme stejně velkou jako pan poslanec,“ dodal.

Jak změnit ústavu ve svůj prospěch. Dobrý pokus

Prezident Zeman poskytl aktuálně rozhovor pro Blesk. Vyslovil přání, že by uvítal, kdyby po volbách pokračovala koalice ČSSD s ANO, své rozhodnutí o neúčasti na besedách s protikandidáty vysvětlil tím, že se nechal inspirovat bývalým rakouským prezidentem Heinzem Fischerem, který také nepořádal kampaň, a připomenul, že podporuje povinnou volební účast. Pak také zmínil: „Velmi bych byl rád, aby se zákonodárná iniciativa vrátila do rukou prezidenta,“ podotkl Zeman. „Všímal bych si spíše toho, zda by se ‚zákonná iniciativa‘ neměla vrátit do rukou prezidenta. To je zajímavý nápad, ale i další pokus prezidenta republiky, jak trochu změnit ústavu ve svůj prospěch,“ reagoval Zbořil a připomenul, že se o něco podobného pokoušeli i Václav Havel i Václav Klaus. „Zdá se, že i Miloš Zeman zkouší využít příležitosti, kterou mu nabídli nadšení poslanci a senátoři, když se usnesli na změně způsobu voleb prezidenta republiky. Jeho tvrzení o ‚inspiraci rakouským prezidentem‘ neúčastnit se předvolebních debat není podstatné. Je jen součástí Zemanových citací a odkazů na podle jeho názoru známé a autoritativní osobnosti, které ho právě zaujaly nebo o kterých si myslí, že by mohly přispět k jeho popularitě. Zatím nikdo z jeho potenciálních konkurentů na úřad prezidenta podobné zkušenosti nemá, i když je možné, že se i oni k některým slovům a textům ve světě populárních politiků a političek budou hlásit,“ říká věcně Zbořil.

Záležitost se stížnostmi na reportáže se budou snažit „upozadit“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání požádala Českou televizi o vysvětlení reportáží o ministru financí Andreji Babišovi v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT. Šlo o téma korunových dluhopisů. K reportáži „Křišťálově čisté“ například uvádí: „Reportáž popisuje situaci, kdy Andrej Babiš dodatečně uvedl i své nezdanitelné příjmy z období nákupu dluhopisů, aby prokázal, že měl dostatek financí na jejich nákup, přičemž reportáž vyznívá díky účelovému řazení informací a sestřihu jednotlivých vyjádření respondentů jako obvinění Andreje Babiše, že v otázce svých příjmů lhal, ačkoli nic podobného nebylo spolehlivě prokázáno,“ popisuje Rada. Jaké tohle bude mít pokračování? „Nechci být prorokem, ale jakmile současná Rada ČT zvolí dosavadního ředitele do nového termínu, budou se hledat způsoby, jak celou záležitost, jak se dříve říkalo, ‚upozadit‘. Stáhnout ji z agendy a nepřímo nabídnout ČT, aby ve svém sebezničujícím díle pokračovala až k hořkému konci.
Stručně řečeno, hraje se o čas a peníze. Sebereflexi bych dal až na poslední místo hodnot vyznávaných v ČT. Ale o tom se snad nemusíme přesvědčovat,“ vysvětluje Zbořil.

K situaci zároveň podotýká: „Samozřejmě že jde jen o Babiše, ministra financí a potenciálního předsedu vlády. V zemi, kde se v různých zařízeních nadává prezidentovi Ruské federace, se kterou stále ještě udržujeme diplomatické styky, nejhrubšími nadávkami a je srovnáván s Adolfem Hitlerem, a v zemi, kde se předmětem podobné nevraživosti stává i právě zvolený prezident Spojených států, je možné všechno.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravý účel migrace. Jde o válku. Zbořil beze strachu

14:10 Pravý účel migrace. Jde o válku. Zbořil beze strachu

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Pravý účel migrace do Německa? „Jsem přesvědčen, že pozvání Angely Merkelové,…