Analytička sleduje restituční strkanici ČSSD s lidovci. Varuje Sobotku před hodně zlým koncem

14.11.2013 8:44 | Zprávy
autor: jpo

Sociální demokraté budou čelit obrovskému tlaku svých voličů, aby pohnuli s otázkou církevních restitucí. Vzhledem k tomu, že levice nemá většinu ve sněmovně, bude moci ČSSD zapomenout na realizaci levicového programu. Navzdory tomu se ale bude snažit svou vládu držet: Bude se bát nových voleb. Tak hodnotí současnou politickou situaci pro ParlamentníListy.cz politická analytička Veronika Sušová-Salminen.

Analytička sleduje restituční strkanici ČSSD s lidovci. Varuje Sobotku před hodně zlým koncem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Andrej Babiš začal nepřímo ostřelovat lidovce výhrůžkami, že by vládu mohl podpořit Okamurův Úsvit. Jde podle Vás jen o taktiku? Co by znamenala vláda s účastí či podporou ČSSD, ANO a Úsvitu?

Samozřejmě, že se o taktiku jednat může. Naznačuje se tím KDU-ČSL, že není nenahraditelná a vytváří se tím na stranu určitý tlak, který počítá s tím, že strana chce být zastoupená ve vládě. Navíc Babiš se o Okamurovi už v minulosti vyjadřoval poměrně pozitivně a oba jsou to lidé z velkého byznysu, takže je mnohé spojuje.

Co by znamenala taková vláda, je teď spekulace. Bude záviset na koaličním kompromisu a podmínkách, které by si Úsvit kladl. Čistě formálně ale řekněme, že by se tím sociální demokracie dostala do společnosti dvou politických projektů, které už nemají vůbec žádné atributy tradiční politické strany a které jsou podle mého názoru dost neuchopitelné z hlediska politického spektra. Čistě strategicky si myslím, že pro ČSSD je KDU-ČSL mnohem pohodlnější koaliční partner než Úsvit. A možná, že o to Babišovi právě jde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…