Lidé uvěřili legendě o zkorumpovaných ódéesácích a andělech, co je vystřídali. Dnešní vládě projde téměř cokoliv, kroutí hlavou politolog

23.07.2016 18:47

POLITOLOGOVÉ Kauzy Čapí hnízdo, zpackaná privatizace OKD, byt ministra vnitra Milana Chovance. Kvůli podobným nebo mnohem menším kauzám v minulosti politici odstupovali z funkcí nebo byli odvoláni, ale dnes se za větší prohřešky neděje téměř nic. „Myslím, že měřítka se hodně posunula někam jinam, v minulých vládách lidé odcházeli z dnešního pohledu za malé přešlapy. Dneska jsou v některých oblastech takové konflikty zájmů, o kterých se v minulosti ani nesnilo,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Sokol, že v minulosti by takové případy vyvolaly mnohem větší poprask než teď.

Lidé uvěřili legendě o zkorumpovaných ódéesácích a andělech, co je vystřídali. Dnešní vládě projde téměř cokoliv, kroutí hlavou politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné fiskální výhled České republiky

Anketa

Kterou tiskovinu nejčastěji kupujete (či odebíráte v rámci předplatného)?

0%
0%
9%
6%
hlasovalo: 8415 lidí

Dnes se v politice dějí věci, které by byly v minulosti nepředstavitelné

Ministři vlády ODS, která má dodnes punc korupční strany, odcházeli se svých postů kvůli jiným kauzám ve srovnání se střetem zájmů šéfa ANO, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Vzpomeňme na „odkloněné miliony“ tehdejšího ministra průmyslu za ODS Martina Kocourka, který se sám přiznal, že kvůli rozvodovému řízení přepsal část svého majetku na matku. Ale šlo o jeho vlastní peníze, nikoli podvodně získané evropské dotace. Dnes kauza kolem Čapího hnízda téměř vyšuměla, zmizela ze stránek médií, aniž by hnutí ANO nebo jeho šéf Andrej Babiš ztratil nějak výrazně na popularitě. Čím to je?

„Myslím, že je to tím, že představitelům současné vlády, především ANO 2011, se podařilo nastolit takovou atmosféru, že všechno před tím, než přišli do politiky, byla zkorumpovaná politika. A ať dnes udělají cokoli a jsou za to kritizováni, řeknou, že jim to zkorumpované politické strany vracejí za to, že bojovali proti korupci. Ale tehdy se nemohlo stát, že by si nějaký ministr předchozí vlády nechal vyhrát svoji firmu nějakou obrovskou státní zakázku,“ prohlásil Sokol. To, že by nějaký ministr vlastnil firmu a získal třeba od Lesů ČR obrovskou zakázku, bylo podle něj něco, co si nikdo nedokázal představit. „Tehdy to nebylo možné, ale dneska to možné je,“ dodal politolog.

Politolog připustil, že v minulosti bylo různých korupčních kauz dost, proto část občanů ráda uvěřila, že dnes nastoupí nějací bojovníci, kteří politické prostředí zlepší. „To je politika, kterou dělá v současné době vláda, ta tuhle písničku zpívá stále dokola. A lidé jí dál věří, ač případy jako farma Čapí hnízdo nebo obrovské státní zakázky, které získává ministr české vlády pro svoji firmu, odporují představě, že ve vládě sedí nezkorumpovaní andělé,“ vysvětlil politolog jeden z důvodů, proč současné vládě prochází, co v minulosti neprocházelo.

Většina veřejnosti podle Sokola věří současným politikům, že jsou bojovníky proti korupci, proto přivírá oči nad realitou. „U předcházejících vlád se objevovalo podezření z korupce, dneska je problém spíš v oblasti velkých střetů zájmů. Jsou to trochu jiné případy, ale když se podíváme na jejich rozsah a vyčíslovali bychom to v penězích, jsou mnohem větší, ale tohle lidé, a podle mne neprávem, rozlišují, připadá jim, že střety zájmů jsou méně závažné, byť to tak podle mého názoru není,“ oponuje s všeobecně zažitým názorem.

Protikorupční sdružení byla s Babišem spřízněna, proto nemají vůli do jeho střetu zájmů šťourat

Politolog se nedomnívá, že by dnes policie věnovala prohřeškům politikům méně pozornosti než dřív, ale jiný přístup vidí u protikorupčních sdružení. „Některá z nich byla v minulosti s Babišovou politickou strukturou spřízněna, takže nemají takovou vůli do jeho střetů zájmů šťourat. Také nákupem velké části médií Andrejem Babišem se změnil mediální trh. Zajímalo by mne, jak novináři, kteří v minulosti sžíravě kritizovali tehdejší strany a přešlapy jejich politiků, ať už domnělé nebo skutečné, se dívají na současnou situaci, kdy o nich většina médií neinformuje a pohled na to je jiný,“ upozornil na dva důležité aspekty, které dnes také hrají roli v tom, že se o některých věcech, zejména týkajících se Andreje Babiše, decentně mlčí.

Ovšem média, která vlastní Andrej Babiš, sice nepíší o střetu zájmu svého majitele, ale rozehrávají kauzy, které se týkají jeho kritiků nebo vládních partnerů. Otvírají a medializují různé případy, jako privatizaci OKD a odpovědnost bývalého ministra financí, současného premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, nákup přístrojů pro ostravskou nemocnici jejím bývalým ředitelem, dnes ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, získání bytu ministra vnitra Milana Chovance nebo zahraniční cesty vicepremiéra za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

„Myslím, že to je do určité míry projev toho, co v dosavadní politice od listopadu 1989 neznáme, a to jsou stranické noviny. Každý list má nějakého majitele, a pokud má majitel velmi konkrétní zájem v politice, což majitel Lidových novin a MF Dnes má, ovlivňuje, co tam bude vycházet,“ objasnil politolog. I když si nemyslí, že novináři jsou řízeni majiteli. „Ale mají smůlu, že když něco takového napíší, je tomu věnována zvýšená pozornost. Takže to určitě vliv má, ale je silnější díky tomu, že je na to zaměřena pozornost,“ potvrdil Petr Sokol.

Politika se dělá lépe v době konjunktury než v době krize. A spokojení lidé vládě ledacos odpustí

Není rozdílný pohled společnosti na jednání minulých pravicových vlád a současně vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL také v tom, že dnešní vláda různé skupiny „uplácí“? V minulosti, zejména v době celosvětové hospodářské a finanční krize, přijímala pravicová vláda nepopulární kroky, aby se česká ekonomika udržela nad vodou, zvyšovaly se daně, zmrazovaly se nebo dokonce snižovaly platy státním zaměstnancům, nevalorizovaly se důchody. Nenáviděné vládě pak veřejnost neodpustila nic. Dnes naopak v době hospodářské konjunktury socialistická vláda přidává státním zaměstnancům, důchodcům, učitelům, horníkům a těší se větší důvěře a popularitě.

Lidé jsou po ekonomické stránce spokojeni, protože se díky rostoucí ekonomice snížila i nezaměstnanost, takže současné vládě leccos odpustí. „Určitě tyto věci hrají roli,“ připouští Petr Sokol. „Roli hraje i určitá neokoukanost této vlády, další roli hraje to, že se skutečně dělá politika v době konjunktury lépe. Kdyby se v politice používalo měřítko spravedlnosti, tak je to dvojnásob nespravedlivé, protože současná vláda za to do značné míry vděčí minulým vládam, které těmi úspornými kroky dokázaly ekonomiku udržet na uzdě a umožnily její dnešní vzestup. Ale taková je politika,“ konstatoval politolog Petr Sokol.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…