Určitě jednou z nejzásadnějších událostí tohoto týdne byla inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak ji hodnotíte?
Já jsem projev pana prezidenta sledoval. Považuji to za jeden ze zlomových okamžiků v této chvíli. Spojené státy ve světě hrají významnou globální roli. A přichází prezident s řekněme jinými přístupy, než byla zažitá politika a administrativa, kterou jsme mohli vidět u pana Obamy. Přichází někdo, kdo je úplně jiný. Donald Trump mluvil sebevědomě a to především k vlastnímu národu. Z jeho řeči nebyly cítit žádné řekněme takové silácké vzkazy ostatním. Já vnímám inauguraci pana prezidenta z pohledu zahraniční politiky. Nechci vůbec zasahovat do toho, jak vnímají Američané přístup pana prezidenta ve vztahu k Obamacare atd. To jsou věci, které se bezprostředně týkají Američanů a Ameriky. Takže opakuji, my v Evropě sledujeme inauguraci z hlediska toho, že přichází jiný člověk a očekáváme, že se sníží napětí ve světě, které bylo vyvolané předchozí administrativou - paní Clintonová v tom měla svůj lví podíl. Pro mě to byl sebevědomý projev člověka, který promluvil především ke svému národu, a já nemám, co bych mu v této chvíli vytkl. To, že se tam teď diskutuje například o Obamacare, to je pro mě z pozice levicového politika samozřejmě velká otázka, ale je to skutečně otázka Američanů a Ameriky. Mě zajímalo to, jak pan prezident vystoupil ve vztahu ke světu a tady nemám žádnou výtku. Očekávám spíš uvolnění a pragmatismus a to je to, co dnešní svět, který je tak velmi napjatý, potřebuje.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Euro
Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...
Další články z rubriky
18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra
Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…
- 9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie
- 19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná
- 9:31 „Krysy tam pořád jsou.“ Šejna a Kubásek odhalují poměry na ministerstvu
- 17:25 „Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“
- 8:40 „Zastavme ich, bratia.“ Volání ze Slovenska kvůli větrným elektrárnám


