Řeknu vám, kdo z nich má pravdu... Do přestřelky mezi prezidentem a premiérem vstupuje Stanislav Křeček

29.07.2015 17:11 | Zprávy

ROZHOVOR Vyjadřuje prezident názor většiny lidí, když se ptá, proč nejsou peníze na chudé děti, ale pro uprchlíky je máme? Nebo je třeba ocenit odvahu premiéra, který tvrdí, že Zeman útočí jen na „nejhorší pudy“ a pěstuje populismus? „To je klasická politická situace, kdy pravdu mají oba,“ říká k aktuální výměně názorů mezi Hradem a premiérem bývalý politik, právník Stanislav Křeček, který si myslí, že prezident žádnou „nevraživost“ vůči migrantům nešíří. Zároveň k atmosféře ve společnosti zmiňuje: „Kdo řekne něco proti uprchlíkům, je hned fašista, rasista a islamofob.“

Řeknu vám, kdo z nich má pravdu... Do přestřelky mezi prezidentem a premiérem vstupuje Stanislav Křeček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Prezident Miloš Zeman rozvířil veřejné mínění, když přes tiskového mluvčího Ovčáčka vzkázal, že vyjadřuje lítost, „že se doposud nepodařilo nalézt 30 milionů korun pro klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší“" Výrok rychle zkritizoval premiér Bohuslav Sobotka. Jak vnímáte jejich výměnu názorů?

To je klasická politická situace, kdy pravdu mají oba. Samozřejmě, že otázku, kterou klade pan prezident, si položí značná část obyvatel. Lidé se budou ptát: „Jak je možné, že nemáme na chudé děti, ale máme na uprchlíky?“ Na druhé straně pravdu má i předseda vlády, který říká, že to spolu vůbec nesouvisí. Prezidentova otázka je populistická a příliš s věcí nesouvisí, ale zároveň je legitimní a položí si ji, jak už jsem říkal, celá řada lidí. Pan prezident se strefil do nálady lidí a předseda vlády má pravdu v tom, že jde o způsob debaty, která k ničemu nevede a racionální řešení zřejmě nepřinese.    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…