Snopek (KSČM): Reakce ČEZ je logická

03.12.2013 5:43 | Zprávy
autor: kscm.cz

Vyjádření poslance Parlamentu ČR Václava Snopka k reakci ČEZ na plánovanou aukci elektrické energie v Pardubicích.

Snopek (KSČM): Reakce ČEZ je logická
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Osobně se nedivím, že se ČEZ jako majoritní dodavatel elektřiny ozval a zpochybnil význam aukcí. Překvapením by pro mne naopak bylo, pokud by tak neučinil.

Všichni dominantní dodavatelé vynakládají nemalé finanční prostředky na reklamu. Patrně nejvíce využívanou je ta, která spočívá v lákání potenciálních zákazníků na zlevněnou elektřinu. Málokdo však ví, co to je silová elektřina, které se avizovaná sleva týká, a málokdo si tak uvědomuje, že jde o určité procento ze složené částky, nikoliv z celkové sumy. Nápaditost a mazanost však nelze upřít ani reklamám slibujícím údajnou úsporu při vytápění.
 
Všem jde přitom "jen" o zákazníka a obchod. Jedni na to jdou chytře, druzí ještě o něco chytřeji. Nelze však popřít skutečnost, že aukce ve srovnatelně velkých městech lidem ušetří téměř třetinu nákladů, a taková úspora je již pořádně znát. Alternativní dodavatelé narozdíl od majoritních nepracují jen se silovou elektřinou, ale rapidně snižují i stálý měsíční poplatek za odběrové místo, který u dominantních dodavatelů činí zhruba 50 korun.
 
Tak se mi zdá, že okřídlené heslo „Trh a konkurence vyřeší vše“ dostihlo i samotné své otce. Cena silové elektřiny na trhu již od roku 2011 trvale klesá, avšak majoritní dodavatelé, narozdíl od těch alternativních, nedokážou na tento vývoj reagovat pružně.
 
Václav Snopek, poslanec Parlamentu ČR za KSČM

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hladík (KDU-ČSL): Stát dotuje banky, ne rodiny

16:04 Hladík (KDU-ČSL): Stát dotuje banky, ne rodiny

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k dotačnímu programu Nová zelená úsporám.