Koskuba je zdrcen. A toto nám řekl ke koaliční smlouvě

14.12.2013 8:30 | Zprávy

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Dva politici proti sobě v pravidelné názorové aréně komentářů událostí uplynulých dnů. Senátor ODS Jaroslav Kubera a poslanec ČSSD Jiří Koskuba pro ParlamentníListy.cz hovoří na téma: Nově zrozená koalice, poplatky u lékaře i omezení otevírací doby v supermarketech.

Koskuba je zdrcen. A toto nám řekl ke koaliční smlouvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž

„Máme hotovo, program budoucí koalice ČSSD s ANO a KDU-ČSL je dokončen,“ oznámil v tomto týdnu v nočních hodinách po více než pětihodinovém jednání kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka. Prozradil, že nová koalice se nechystá měnit daně v roce 2014, zatímco se od roku 2015 sníží DPH na léky, knihy, pleny a dětskou výživu. Neprošla ani vyšší daňová progrese z příjmů fyzických osob. Může být tedy ČSSD spokojena s dosavadními výsledky jednání?

„Nemyslím. Výsledky jednání prostě odpovídají výsledkům volebním. ČSSD vyhrála toliko numericky. Ve skutečnosti přišla skoro o milion hlasů. Což lze, zvláště po 3 letech předchozí vlády pana Nečase, považovat, ve vší úctě, za debakl. Je více než zřejmé, že jsme nepřesvědčili. To by přirozeně mělo vést k diskuzi, proč se tak stalo. Navíc opakovaně. I kdo za to může,“ předeslal v komentáři poslanec sociálních demokratů Jiří Koskuba.

Úspěch je už jen to, že se koalice poslepuje, míní Koskuba

A dodal, že za dané situace je tedy vlastně úspěch, že se vůbec nějakou koalici daří poslepovat. Navíc třeba oproti německým sousedům dokonce velmi rychle. Zda je to však kvalitou vyjednávacího týmu nebo ústupky, to ukáže konkrétní koaliční program. „Nevím o něm totiž o moc více než kterýkoliv jiný čtenář novin. Nicméně z toho našeho předvolebního se asi zrovinka moc neopisovalo. A taky čas. Koalice není vůbec nic ideálního. Naopak. Nu co, třeba i tak zajistíme fungující stát. Křeslo premiéra pro našeho pana předsedu snad dosud zpochybněno nebylo. Zda je to málo, nebo dost, to uvidíme. Je to na něm,“ řekl dále Koskuba ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

4:34 Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

Václav Klaus slaví 85. narozeniny. ParlamentníListy.cz se u příležitosti významného jubilea bývalého…