Černoch (Úsvit): Prezident věří v Kajínkovu nevinu. Jak ale obnovit proces?

16.01.2015 11:19 | Zprávy

Kauza Jiřího Kajínka rozděluje českou společnost na dvě poloviny. Zatímco jedna je přesvědčena o jeho nevině, ta druhá věří tomu, že je vinen.

Černoch (Úsvit): Prezident věří v Kajínkovu nevinu. Jak ale obnovit proces?
Foto: Hnutí Úsvit
Popisek: Marek Černoch, poslanec za Úsvit

Před časem byla diskuse o Kajínkově případu znovu zažehnuta. A to díky vydání knihy Mého manžela nezastřelil Kajínek. Zaujalo mě, že i prezident Zeman v rádiu na dotaz posluchačky odpověděl, že není přesvědčen o Kajínkově vině. Následně řekl, že jeho případ probral přímo s ministryní spravedlnosti, Helenou Válkovou a požádal ji, aby zajistila znovuobnovení Kajínkova procesu u jiného, než plzeňského soudu.

Osobně sdílím prezidentův názor. Kajínkův proces by měl být obnoven. V jeho kauze je totiž stále až moc otazníků a aby byly všechny zodpovězeny, je třeba věci znovu důkladně prošetřit. Ani sama manželka zavražděného Štefana Jandy nevěří, že ho zabil Kajínek. Ostatně právě ona je autorkou již zmiňované knihy. Nicméně jako člen Ústavně právního výboru vím, že kompetence ministryně spravedlnosti nejsou všemocné a nesahají tak daleko, aby mohla zajistit obnovení Kajínkova procesu. Prezident Miloš Zeman se tedy za Kajínka přimluvil, ale kýžený výsledek tento krok přinést nemůže.

Obnovu procesu totiž může povolit pouze Krajský soud v Plzni, který Kajínka soudil v prvním stupni. Podmínkou by však muselo být předložení zcela nového, dříve neznámého důkazu. To ale samo o sobě ještě nestačí ke znovuobnovení procesu. Soud má totiž právo nezávisle posoudit kvalitu důkazu a podle toho rozhodnout, zda je tento důkaz natolik zásadní, že by mohl změnit názor na míru zavinění obžalovaného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

7:04 Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulacím kratomu.