Chalánková (TOP 09): Chudoba a sociální vyloučení hrozí 1,58 mil. obyvatel ČR

10.02.2014 21:01 | Zprávy
autor: TOP 09

I tak je na tom Česká republika ale nejlépe ze zemí EU. Ve 28 státech evropské unie hrozí chudoba až čtvrtině obyvatel, u nás tedy zhruba patnácti procentům.

Chalánková (TOP 09): Chudoba a sociální vyloučení hrozí 1,58 mil. obyvatel ČR
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Bohužel jde o neblahý jev, kterému je třeba čelit a lidem pomáhat. Zejména v případech, kdy se jedná o špatnou situaci rodin s dětmi. Odborníci sledují tři kategorie – příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci. Pod hranicí příjmové chudoby tak žilo v České republice 990 tisíc lidí, ale z toho 256 tisíc dětí!

Bez pomoci státu ve formě dávek, podpor a důchodů by se chudoba týkala až 38 procent lidí. Díky podpoře státu se jedná o 9,8 procent. Vzhledem k výdajům státu na tuto oblast jsou dávky u nás v republice ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vypláceny efektivně.

Co je ale obrovským problémem? To je dopad chudoby na rodiny s dětmi. Extrémním případem sociálního vyloučení je pak ztráta bydlení. Situace v oblasti bydlení dospěla až k nešťastným tzv. „ubytovnám“, kde lidé platí za bydlení větší částky než na volném trhu s byty. Přesto jsou v pasti, protože běžné bydlení je pro ně většinou nedostupné.

Touto vážnou situací se zabýval sněmovní Výbor pro sociální politiku na svém jednání 23. ledna. Výbor pozval příslušná ministerstva – Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo vnitra - ke koordinovanému postupu. Výbor uspořádá k dané problematice odborná setkání a bude nadále společný postup sledovat.

Vzhledem k situaci zejména dětí a vzhledem k nebezpečí narůstání extrémismu se jedná o prioritu mé politické práce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Evropská unie se brání imigraci? Opravdu?

22:12 David (SPD): Evropská unie se brání imigraci? Opravdu?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k údajnému řešení problémů s nelegální migrací