Dienstbier (ČSSD): Kauza Michalákových je složitější, než se zdá

14.01.2015 17:03 | Zprávy
autor: senat.cz

Projev na 5. schůzi Senátu dne 14. 1. 2015.

Dienstbier (ČSSD): Kauza Michalákových je složitější, než se zdá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové. Pokud se probírá tato kauza, tak kauza, která se týká dětí, je vždycky citlivá, je to emočně náročná záležitost. Ale já myslím, že bychom se na tuto věc měli podívat i racionálně. V případě, že se bavíme o návrhu usnesení, já s tím usnesením mám jeden problém.

Na jednu stranu platí samozřejmě, že rodiny by měly zůstávat pohromadě, že důvody pro rozdělení rodin by měly být naprosto zásadní, zcela mimořádné. Že společnost by se měla vždy snažit i pro to, aby se obnovil žádoucí stav. A vždy, je-li to možné, aby se rodiny co nejrychleji spojily. Pokud už dojde k té neblahé situaci, že byly rozděleny.

Je samozřejmě pravda, že je potřeba chránit práva dětí i samozřejmě práva rodičů, ale práva dětí zejména. Všechna ta práva, která tady byla paní zpravodajkou citována, jsou velmi důležitá a velmi zásadní.

Nyní k tomu problému. My tady rozhodujeme o něčem, o čem vlastně nemáme úplně přesné informace. Nikdo z nás nezná celý spis. Neznáme všechny důvody, pro které došlo k odebrání dětí z rodiny. Ono se mluví pouze samozřejmě o obvinění ze sexuálního obtěžování. Ale my vlastně nevíme, jestli to tak vůbec bylo, jestli tady byly, či nebyly nějaké další důvody pro odnětí těchto dětí jejich rodičům, a pro jejich umístění do pěstounské péče. Vůbec to nejsme schopni bez znalosti spisového materiálu posoudit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

7:04 Zajíčková (ODS): Náš systém je dnes evropským vzorem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k regulacím kratomu.