Hejtman Půta: Bude nás někdo bránit, pokud se nebudeme chtít bránit sami?

15.04.2014 17:23 | Zprávy

Nad Malou Skálou zněla u památníku radisty Čestmíra Šikoly válečná píseň Tipperary a po letech i československá hymna.

Hejtman Půta: Bude nás někdo bránit, pokud se nebudeme chtít bránit sami?
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Libereckého kraje a předseda STAN Martin Půta

Za účasti asi tří stovek lidí a mnoha významných hostů v centru Malé Skály odhalili v neděli 13. dubna památník plukovníku Čestmíru Šikolovi. Slavnostní ceremoniál začal oblíbenou písní Čestmíra Šikoly Its a Long Way to Tipperary Jacka Judge a Harry Williamse složenou v roce 1912, kterou již o dva roky později zpívali britští vojáci v nadšení z prvních válečných tažení na Západní frontu. Zpívala se ovšem i ve Druhé světové válce a u nás v Československu po roce 1948 symbolizovala dálku cesty ke svobodě.

Přesně 70 let totiž v neděli 13. dubna uplynulo od  výsadku skupiny Clay s vysílačkou Eva do oblasti pod Hostýnskými vrchy u obce Hostišová ve složení velitel četař aspirant Antonín Bartoš, šifrant četař aspirant Jiří Štokman a radiotelegrafista četař aspirant Čestmír Šikola.

Členem tohoto výsadku byl tedy maloskalský občan, československý voják a válečný hrdina, plukovník Ing. Čestmír Šikola, který se zařadil k vůbec nejúspěšnějším radistům výsadků II. světové války!

V úvodu vzpomínkové akce všechny pozdravil syn hrdiny Čestmír Šikola Mladší, Marta Smolková starostka obce Hostíšová, nad níž parašutisté před 70 lety vyskočili z letadla nad Protektorátem Čechy a Morava, starosta obce Michal Rezler, hejtman LK Martin Půta a historik Eduard Stehlík.

„Můžeme být hrdí na to, že dnes můžeme vzpomínat na své hrdiny, kteří se v obci narodili, nebo zde žili. Jsou to armádní generál Alois Liška, jeden z nejúspěšnějších československých nočních stíhačů RAF Ladislav Bobek a právě Čestmír Šikola,“ připomněl Michal Rezler, starosta obce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Liberecký kraj , Půta

autor: kraj-lbc.cz

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

Nepomohla ani osmimiliardová záloha, dodávka letounu C-390 se zpozdí.