Paroubek: Je současný růst české ekonomiky udržitelný?

07.07.2014 14:50 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Vládní politici a také, jaksi již tradičně, čeští ekonomičtí beletristé, se předhánějí v optimismu, pokud jde o vývoj české ekonomiky v tomto roce. Já takovým optimistou z povolání nejsem.

Paroubek: Je současný růst české ekonomiky udržitelný?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Na podzim roku 2011 jsem jako jeden z mála předvídal, že se české hospodářství dostane do poklesu. A že se z něj, pokud Nečasova vláda neprosadí opatření na povzbuzení ekonomického růstu a tvorby nových pracovních míst, hned tak nedostane.

I když jsem v té době v uceleném materiálu strany LEV 21 uváděl desítky prorůstových opatření, nedělal jsem si iluze, že by Nečasova vláda chtěla jít podobnou cestou. Vláda byla destabilizovaná, potácela se v hlubokých sporech, ani Nečas ani Kalousek neměli odbornou erudici ani formát k tomu, aby se vydali tímto směrem. Oni tak prostě ani nedokážou uvažovat. Zdá se, že se upnuli jen na to zredukovat možné i nemožné výdaje státního rozpočtu, od důchodů, mezd veřejných zaměstnanců, až po investice. Tím prakticky utlumili veřejnou spotřebu i spotřebu obyvatelstva, tedy hospodářský růst. To se jim opravdu dokonale povedlo.

Již zmínění ekonomičtí analytici – beletristé – se s touto chybnou politikou natolik ztotožnili, že po ukončení prvního čtvrtletí 2012 začali atakovat Český statistický úřad, že ten pokles HDP špatně spočítal. Prostě ani oni nedokázali vůbec pochopit, proč dochází k poklesu ekonomiky, když jdou Nečasově vládě škrty tak pěkně od ruky. Tohle oni považovali za ty jedině správné „reformy“. Bylo a je to mimo jejich myšlenkový obzor.

Za první čtvrtletí tohoto roku zaznamenalo české hospodářství meziroční růst 2,9 %. Vcelku nečekaně. Došlo k oživení investic i spotřeby obyvatelstva a také aktivit malých podniků do 20 zaměstnanců. Český průmysl ale těžil zejména z pokračujícího oživení v Německu. Teď by ovšem měla nastoupit Sobotkova koaliční vláda se svým balíkem opatření. Měla by říci, jak podpořit například churavé české stavebnictví, a to nejen podporou výstavby dálnic, ale také např. podporou komunální bytové výstavby. Věc nelze vyřídit jen tím, že přece připravujeme zákon o sociálním bydlení, o jehož parametrech po hříchu ale vůbec nikdo nic neví. A mám-li vycházet ze slov dr. Přikryla v jeho článku, jednoho z mála odborníků na bydlení, které ČSSD má, nejde jeho příprava zrovna správným směrem.

Starý Evropský parlament schválil několik směrnic, které bude i u nás třeba implementovat d českého zákona o veřejných zakázkách. Ten současný český zákon má celou řadu až fatálních nedostatků, jimiž způsobuje ochrnutí investic ve veřejném sektoru. Kdo ze starostů touží po tom, aby byl – při „důsledném“ uplatnění tohoto zákona policií – jednou nohou v kriminále? Zmíněné nové evropské směrnice k této problematice vycházejí především z německých zkušeností. O německé legislativě nikdo z nás nemůže říci, že by měla korupční charakter. Procedura veřejných zakázek přitom probíhá v Německu mnohem flexibilněji a racionálněji než u nás.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Pomoc rodinám

Vy teď hodně prezentuje návrhy na pomoc rodinám, ale proč jste na jejich prosazení netlačili víc v minulém volebním období, když jste byli ve vládě, a kdy podle mě problém narůstal do obřích rozměrů? Netvrdím, že za to můžete vy, ale ani si nemyslím, že jste lidem nějak pomohli.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Odmítáme provokační sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu!

6:03 KSČM: Odmítáme provokační sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu!

Komunistická strana Čech a Moravy rozhodně protestuje proti chystanému sjezdu Sudetoněmeckého landsm…